Fırat Kalkanı bölgesinde okullar açıldı

Bölgedeki Azez, Mare, Cerablus, Bab ve Çobanbey'de ilk ve ortaokullar eğitim hayatına başladı.

DEAŞ VE REJİM YIKMIŞTI

DEAŞ'ın bombalı, rejimin ise hava saldırılarında yıkılan okulların, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk yardım kuruluşlarının desteğiyle onarılmasının ardından buralarda eğitim başladı.

ÇOBANBEY İLKOKULUNDA AÇILIŞ PROGRAMI

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde sürdürülen Fırat Kalkanı Bölgesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı açılış programı Çobanbey İlkokulunda gerçekleşti.

Fırat Kalkanı bölgesinde okullar açıldı

"OKULLARIN YÜZDE 90'I EĞİTİM VEREMİYORDU"

Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Geçen sene itibariyle güvenlik şartları oluştuktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı olarak sahaya girdik. Yerel meclislerdeki muhataplarımızla beraber ilk önce bir fizibilite çalışması yaptık. Burada gördüğümüz okulların yüzde 90'ı savaştan dolayı eğitim vermiyordu. Okullarda büyük bir tahribat vardı." dedi.

Fırat Kalkanı bölgesinde okullar açıldı

6 BİN ÖĞRETMENLE 447 OKULDA EĞİTİM VERİLİYOR

Yıkılan ve hasar gören okulların hasar tesbitinin yapıldığını söyleyen Demirci, "Burada gerekli alt yapı kurulduktan sonra okulların tadilat işleriyle uğraşıldı. Bu işler tamamlandıktan sonra okullarımızı bugün açtık. 6 bin öğretmenle 447 okulda bugün eğitim öğretime başladık." sözlerine yer verdi.

150 BİN ÖĞRENCİ FAYDALANIYOR

Bölgedeki okullarda 150 bin öğrenciye eğitim verdiklerinin altını çizen Demirci, "Geçen sene neredeyse eğitim durmuş durumdayken, şimdi ise 150 bin öğrenciyle 447 okulla iyi bir başlangıç yaptık. Bölgedeki alt yapı savaştan dolayı çökmüş durumda. Okul mahrumiyetini en aza indirmek için elimizden geleni yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜNDEN İTİBAREN EĞİTİM BAŞLAYACAK

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altun da 15 gün geçikmeyle Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki okulların açıldığını aktararak, "Bugünden itibaren eğitim ve öğretime başlıyoruz. Öğrencilerimize ders verecek olan öğretmenlerimize kurslar vererek onları da eğitim öğretime hazırladık." dedi.

Fırat Kalkanı bölgesinde okullar açıldı

Öğrencilere ders kitabı ve çanta da dağıttıklarını söyleyen Altunel, "Buradaki yavrularımızın sadece kırtasiye malzemeleri değil, kıyafetlerini de temin edeceğiz." diye konuştu.

"TÜRKLER BİZİ EĞİTİMLE BULUŞTURDU"

Çobanbey ilkokul öğrencilerinden Ahmed Mustafa, çatışmalar nedeniyle eğitimden uzak kaldıklarını belirterek, "Burada eğitim hakkımız elimizden alınmıştı. Sizler (Türkler) geldiniz bizi yeniden eğitimle buluşturdunuz."diye konuştu.

Fırat Kalkanı bölgesinde okullar açıldı

Programda, eğitimden sorumlu yerel meclis müdürlerine ve Türk yetkililere, MEB tarafından çalışmalarından ötürü plaket takdim edildi.

Kilis Halk Eğitim Merkezindeki Mehmet Ulucan Ortaoğretim okulu ile Çobanbey İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi bir gösteri sundu. 
Programa, Kilis mülki amirleri ile Kilis MEB müdürülüğündeki yetkililer katıldı.

Fırat Kalkanı bölgesinde okullar açıldı

Bu içerik alıntıdır.
Yazar: Ensonhaber
Kaynak: Ensonhaber