Geçen  yazımda   yurtdışına giderken yapılması ve yapılmaması gerekli bazı şeylerle ilgili  birkaç  fikir vermiştim. Bu sayıda  ise   devam  ediyoruz.

Bazı havaalanlarında    rasgele seçilen ziyaretçilere röntgen çekerler. İngiltere bunlardan birisidir. Yanınıza   bir görevli yaklaşıp sizi sağlık kontrolünden geçireceklerini söylerlerse endişelenmeyin, bu  size özel bir şey  değildir  ve  sadece   ufak bir kontrolden sonra  yolunuza devam edersiniz.

Bir  iki sene içerisinde  hatta  retina kontrollü girilecek havaalanlarından. İnigiltere  bu uygulamanın   2007'de  hayata geçeceğini açıkladı bile.  Böylece  her seferinde bir çok kontrolden geçmenize  gerek dahi kalmayacak.

Amerika'ya indiğinizde mutlaka   parmak izi vermelisiniz. Her  girişinizde   parmak izi almazlar  ancak ilk girişinizde  mutlaka parmak izinizi vermeniz gerekmektedir.

Amerika'ya girdikten sonra dikkat edilmesi gereken bir   nokta  da  I- 20 formunuzda   yazılı ve  girişte  verdiğiniz adresi değiştirdiğinizde mutlaka yetkililere haber vermeniz gerekliliğidir.  Öğrenci  vizenizi uzatabilirsiniz  ama  asla başka  tip bir  vizeye çeviremezsiniz. Yani  turist olarak gitmişseniz  ve öğrenci olarak devam etmek isterseniz bu mümkün  değildir. Öğrenci  vizesini  Türkiye'ye dönüp buradan almanız gerekir.

İngiltere'ye girdikten sonra için ise önemli olan nokta, 6 aydan fazla  vizeye sahip olan herkesin polise kayıt olma  zorunluluğudur. İngiltere'ye girdikten itibaren  7 gün içersinde,  40  Sterline yakın para,  fotoğraf, okul kaydınız ve  bir de  adresinizle birlikte  polise  başvurmanız gerekmektedir.  Gerekli başvuruyu yapmazsanız polis gelip kaldığınız yerde sizi uyaracak veya  mektup gönderecektir.

Kanada'ya gidecek öğrenciler, ABD'yi ziyaret etmek istediklerinde Kanada'dan vize alamayacaklarını bilmeleri gerekir.   Kanada'da  okurken  ABD'yi ziyaret etmek isteyenler için Türkiye'den  gitmeden alınması gerekir.

İngiltere için  ise  durum biraz  daha farklı.  Eğer öğrenci olarak İngiltere'ye gitmişseniz  Avrupa'nın  diğer   ülkelerine  İngiltere?de iken vize alabilirsiniz.  Tek yapmanız gereken  nereye gideceğinizi nerede kaldığınızı, okul belgenizi ve  gerekli masrafları karşılayabilecek    maddi imkanlarınızın bulunduğunu, gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna  kanıtlamaktır.  Ancak her şeyi göze alıp Londra?ya gidip vize almakla  uğraşmak istemeyenler Türkiye'den vizelerini  aldıktan sonra  bir de  gitmenden önce    Schengen vizelerini alıp İngiltere'den diğer ülkelere  rahatça gezmeye gidebilirler. İngiltere'de hafta sonu turları çok yaygındır.   100 - 150 Sterline   hafta sonu  Hollanda'yı   veya Paris'i görebilirsiniz.

Yılbaşında  tüm  Avrupalılar bizim bayram dönemimiz  gibi  oldukça fazla alışveriş yaparlar.   Şişen aile bütçelerinde dolayı  büyük bir  ucuzluk başlar mağazalarda.  Öğrenciler için süper bir   bayram daha.  5- 10  Dolara  ayakkabılar,  7 ?8  Sterline  binlerce  ürün bulabilirsiniz.   Özellikle  bayan   öğrencilerden duyduğum kadarı  ile  tek bir  kazak fiyatına  5 tane alan  oluyormuş.   Benden söylemesi. Aman  dikkat  Türkiye'ye  geri  dönerken   20 kiloyu geçen bagajınız için   kilo başına para  ödeyeceğinizi unutmayınız.

Yurtdışına  giden öğrencilerin en büyük derdi aileleri ile ekonomik yollardan görüşmektir.  Bazı  okullarda  artık  kablosuz  İnternet  var. Yani diz üstü bilgisayarını götürmek isteyen öğrenciler için  kablosuz  İnternet   ücretsiz. 

Yurtdışından Türkiye'yi aramak için  arama kartları  alabilirsiniz. Bu arama kartları  neredeyse  her yerde  satılır. 

Artık Türkiye'den de  yurtdışını aramak oldukça ekonomik. Dakikası 0.19  kuruşa gerek  Amerika'da  gerekse  Avrupa'da  her yeri arayabilirsiniz. Aileler bu da  uzak mesafe  indirimli   görüştürme yapan şirketler   sayesinden oldukça ucuza çocukları ile  görüşebilirler. Hatta,   ayda   30 USD ?ye limitsiz   Amerika görüşmesi imkanı veren şirketler  vardır.   Annelerin  en çok sevdiği ürün haline  gelen bu  telekom hizmeti  sayesinde telefon  görüşmelerine servet   ödemeden saatlerce  konuşabiliyorsunuz.

 Ayla Yavuz