Ben de  bu  sefer sizinle   hem başvuru aşamasında hem de   yurtdışında   işinize yarayacak  bazı bilgileri paylaşmak istedim  ve  yine  her zamanki  gibi tüm sorularınızı memnuniyetle  yanıtlayacağım.

Önce  kayıtlardan başlayalım. Dil okullarında son anda  kayıtta pek sorun olmamakla birlikte vize işlemleri açısından bazı ülkeler için oldukça erken  karar verip hareket  etmek gerekiyor.  Örneğin Kanada   için 3,   Avustralya için   2, ABD için  1,5,  Malta için  1  ay öncesinden  mutlaka   okulunuza  kayıt yaptırmak gerekiyor. Kanada  öğrenci vizesi  almak bazen üç aydan  fazla sürebiliyor.

İkinci  konumuz  vize  hazırlıkları.  Son ana  kalmamak için  vize evraklarınızı da  vizeye gitmeden en az   bir ay öncesinden hazırlamakta fayda  var.  Fakat,  banka  evrakları  gibi güncel olması gereken birkaç  evrak ta  olacaktır  bu evrakların hazırlığını en sona  saklayıp  çabuk hareket  etmeniz gerekir.

Çok yoğun zamanlarda  uçak bileti  bulmak her  zaman sorun olmuştur. Tavsiyem ise,  okulunuza kaydınızı yaptırır  yaptırmaz hemen  uçak biletinizi  ayırtmaktır.  Yalnız  dikkat etmeniz  gereken nokta uçak biletinizi satın almak   için son bir  tarih olup olmadığıdır, çünkü  uçak biletleri  tarihi geldiğinde  satın alınmazsa  otomatik olarak iptal edilebilir.

Aktarmalı uçuşlar  her  zaman  daha ekonomiktir. Örneğin ABD'ye gidiyorsanız,  KLM'le  Amsterdam  veya  Lufthansa ile   Frankfurt  aktarmalı uçabilirsiniz. Eğer aktarmalı  uçuş satın alıyorsanız havaalanında  ne kadar bekleyeceğinize dikkat  edin.  Bir keresinde 8 saat  havaalanında  beklemek zorunda kalmış ve inanılmaz sıkılmıştım.

Gideceğiniz ülkenin iklim şartlarını çok iyi kontrol edin, tabi bahane  edip   alışverişe  dalmak istemiyorsanız.  Bu konuda İnternet  en büyük yardımcınız olacaktır, öyle  web siteleri var ki aylara göre ortalama sıcaklıkları dahi veriyor. Bazı ülkeler  soğuk  diye bilinse de  bulundukları yerden geçen bir  hava akımı sayesinde  daha ılımandır. Buna en iyi örnek  Vancouver'dır. Meşhur Kanada  soğuğu  Vancouver'da işlemez.  Sağ olasın Meksika'dan gelen  sıcak akım.   

Havaalanında   minimum iki saat önce   olmak gerekir. Aksi halde  koşuşturmaya hazırlanın.  Pasaport kontrolden  erken geçenler free shopların tadını en çok çıkranlardır. Hem de  bazı  kredi  kartı  sahipleri  advantage  lounge  gibi  yerlerde  ücretsiz kurabiye, kahve  ve gazetelerin  tadını çıkarabilirler. Bundan yararlanmak için yanınızda  kartınızın olması gerekiyor.

Yanınıza mümkün mertebe çok şey alın ancak gereksiz şeyler  almayın. Mesela   diş  macunu, şampuan gibi şeyler  her zaman her yerden alınabilir. Fön makinenizi unutmayın yeniden para ödeyerek almak istemezsiniz  öyle  değil mi?  Ayrıca  sözlük,  çalar saat yada  saatli cep telefonu  çok işinize  yarar.  İlaç kullanıyorsanız  yanınızda  acil  ihtiyaçlarınızı çözecek kadar alın  ancak  çok fazlası dikkat çekebilir. Bir de  sigara içenler için kötü bir haber; sigara   yurtdışında çok pahalı. Türkiye'den götürürüm  diyorsanız  o da maalesef 10 paket ile  sınırlı.

İngiltere'de özellikle prizler üç pinlidir.  Bu yüzden   adaptör  almak gerekir, ancak bu adaptörler bildiğimiz adaptör gibi değil. Sadece 2 pinli elektrikli eşyanızın fişini  takabileceğiniz 3 pinli  bir ara   fiştir  aslında  bu. İngiltere'de  ?Adaptor, Europe to England'  diye her  yerden  birkaç  sterline satın alınabilir.  Bazı ülkelerde  ise  voltaj farklıdır, voltajdan emin olmadan elektronik  cihazlarınızı kesinlikle  prizlere  takmayın.

Ayla Yavuz