Çok Okunanlar

Günün Hikayesi

Kendinize Engel Olmayın
1950"li yıllarda kamuoyunda; doktorların araştırmalarına dayanarak "bir mil dört dakikanın altında koşulamaz, bu insan fizyolojisi açısından mümkün değildir"
Devamı »

"Mehmet Teber" Yazarın Son Yazıları

Çocuklarda duygu eğitimi

Çocuklar duygularının esiridir, duygularını kontrol etmekte zorlanırlar ancak bu onların duygularının eğitilemeyeceği anlamına gelmez...
Bazen de çocuklar istediklerinden o kadar ısrarcı olurlar ki, aileler çocukları ile uğraşmaktan bıkıp onun dediğini yerine getirirler. Aslında ne yapmalı?

İdealist bir gençlik yetiştirmek

Çocuklarımıza ideal aşılamanın yolu çok basit aslında. İdeali olan kişilerle onları bir araya getirmek.
Sorumluluk duygusu çocuklarda geliştirilmesi gereken önemli duygulardan biridir. Bu duygunun gelişimden ilk yıllar çok etkilidir.

Zilsiz okul

Devlet okullarında, eğitim kurumlarında zil zorunlu değil. Zil uygulaması, biraz düşündüğümüzde aslında zararlı bir uygulama.
Çocuk Hakları Bildirgesi'nin ikinci maddesinde “Çocuk, onuru zedelenmeden yetiştirilmelidir” der. Bu madde üzerinde düşünmek gerekir.
Okullarımızdan beklentimiz nedir? Eğitim sistemimizin bizim kişiliklerimizi ne kadar dikkate aldığına sorularla bir göz atalım isterseniz....
Anne-babanın çocuklarını yetiştirme tarzı mükemmeliyetçiliğe sebep olabilir.
Kelimelerin su üzerinde bile etkili olduğunu düşündüğümüzde, eğitimde, özellikle de çocuk eğitiminde ne kadar önemli yer ettiğini aklımızda tutmak gerekir.

Çocuklara neden not veriyoruz?

İnsan gibi kutsal bir varlığı sayılarla ifade etmeye çalışmak ne kadar doğru? Ölçtüğünüz an insanı kategorize etmiyor muyuz? Not vermek yerine ne yapmalı?
Çocuk eğitiminde dengeleri kaybettiğimizde ve bunun üstüne bir de kitaplarda yer alan cümleleri diğer uçta yorumladığımızda aksi sonuçla karşılaşıyoruz.

Bencil çocuk nasıl yetiştirilir?

Modern toplumun bize dayattığı kimi alışkanlıkların, anne-baba ve eğitimciler olarak farkında olmamız gerekiyor. Farkında olalım ki yıkıcılığına karşı durabilelim!
Arkadaşlarımız söz konusu olduğunda oldukça hassas davranan bizler, çocuklarımıza sıra geldiğinde pek hassas davranmıyoruz.
Çocuklardan keşfettikleri mutluluk sırları yetişkinlerinkine göre daha gerçekçidir. Tıpkı haberin gerçeği gibi mutluluğun gerçeğini de size onlar gösterebilir...