Ne kadar iyi niyetle olursa olsun, kitabınız elinizde uzanarak ders çalışmanın doğurduğu bir tek sonuç vardır: Uyumak veya gevşemek

Çünkü sınava hazırlanmanın tek mekanı çalışma masasıdır.

KÜÇÜK bir sehpa, yumuşak bir koltuk ya da yatağınız, sınava hazırlanmak için kesinlikle uygun yerler değildir. Temiz ve düzenli bir masa verimli ders çalışmanın ilk kurallarındandır. Yatar pozisyondaki öğrencinin uykusu geleceği için, çalıştığı dersten verim alamaz. Gözü kitapta olsa bile beyni ve düşünceleri başka yerde olur, sık sık hayal kurar ve konuya adapte olamaz. Yatağa sehpa koyup, ders çalışmak da mantıklı değildir. Sehpanın yatakta sabit kalması da zorlaşır.

İNSAN ANATOMİSİNE AYKIRI

Ayrıca okuyup yazmak fizikî olarak sizi yorar. Kısa sürede bıkkınlık ve uyuşukluk hisseder, bu yüzden çalışmayı bırakacak duruma gelebilirsiniz. Çünkü uyku ve uyumaktan sorumlu anatomik yapılar beyin sapındadır. Kas geriliminin belirli bir düzeyde olması ve kaslardan bu yapılara mesajların gitmesi uyanıklığı sağlar. Eğer kas gerilimi belirli bir düzeyin altına düşerse, beyin sapına gönderilen mesajlar bu defa uykuyu başlatan maddelerin salgılanmasına yol açar. Böylece öğrenmek için gerekli dikkatin ön şartı olan ‘uyanıklık' bozulmuş olur. Siz siz olun yatarak ya da koltukta uzanarak ders çalışmayın.

‘Sıcak vagon'da donmamak elinizde

ÖMÜR boyu hapis cezası alan bir mahkûm cezaevinden kaçar. Fakat görevliler hemen durumu fark eder. Mahkûm ile polis arasında amansız bir takip başlar. Kaçarken bir tren istasyonuna ulaşan mahkûm, gördüğü ilk trenin vagonuna atlar ve tren hareket eder, vagonların kapıları kapanır. Tren hareket ettikten sonra mahkûm vagonun bir derin dondurucu vagonu olduğunu farkeder. Ve yaşamasının mümkün olmadığına inanır. Tren durup da kapıları açılınca kaçan mahkûm girdiği vagonda ölü bulunur. İntihar etmemiştir. Hattá vagonun derin dondurucusu hiç çalışmamıştır. Kaçak mahkûm bu durumu bir iç-konuşmayla, sanki gerçekten soğutma sistemi çalışıyormuş gibi yaşamaya başlamıştır... Olumsuz düşüncelerle beklentilerinizi ve gelecekteki plánlarınızı ilişkilendirmeyin ve de pekiştirmeyin.