DO?A RUTKAY

 ?Çok güzel ve disiplinli bir okulda okumuştum. Okulun formasına kıyafet disiplinine hiç uymazdım. Örneğin okul formasında gömlek pembeyse ben sarı giyerdim. Bir gün sırf bu nedenle kayıp eşya odasında tüm gün boyunca bekletilmiştim.?

ESRA ERON

 ?Okul arkadaşlarımızla sömestr tatilinde Uludağ'a gitmiştik. Otelin birinci katında kalıyorduk. Odada kilitli kalmıştık. Biz de pencereden dışarı çıktık. Okul arkadaşlarımla yaşadığım o komik anımı hiç unutamam.?

ESRA GÜRSOY

 ?Benim tek yumurta ikizim var. O zaman kolejde okuyordum. Kardeşimle ayrı okullardaydık. O yabancı dil eğitimi veren bir okulda okuyordu. Bir gün canımız çok sıkılmıştı, yer değiştirmiştik. Ben onun okuluna, o da benim okuluma gidip derse girmişti. Arkadaşlarımız biliyordu, ama öğretmenler bilmiyordu. Herkes beni kardeşim sanmıştı.?

MAHSUN KIRMIZIGÜL

?Aslen Bingöllüyüm. Annem ve babam ayrıldıktan sonra annem ve kardeşlerimle beraber Diyarbakır'da yaşadım. İlk ve orta dereceli okulları da bu şehirde tamamladım. İlkokul yıllarında sesimi ilk keşfeden kişi öğretmenim oldu. Müzik derslerinde bana türkü söyletirdi. ?Sen ilerde ünlü bir ses sanatçısı olacaksın' derdi.?

MÜJDE AR

 ?Fatih Kız Lisesi'nde okudum. O yıllarda, okulda adım ?deli'ye çıkmıştı. Çok başarılı bir öğrenciydim. Dokuz aldığımda, kağıdımın onluk olduğuna inanıp, öğretmenle kavga ederdim. O yıllarda aynaya fazla bakmazdım ve arkadaşlarım yapsa da, ben kaşlarımı almazdım. Bir gün beden eğitimi öğretmenimiz, ?Kaşlarını neden alıyorsun?' diye tutturdu. Ertesi gün protesto etmek için kaşlarımı jiletle kazıyıp gittim okula. Deli unvanım buradan geliyor!?

NESLİHAN YARGICI

 ?Biz rahibelerle okuduk. Bu yüzden de ortam çok disiplinliydi. Ben çok sinsi bir yaramazdım. Bizi erkeklerden bir saat önce çıkarırlardı okuldan. Biz de kaldırımda bekler, erkeklere özel eşyalarımızı atar ve çok eğlenirdik!?

NÜKHET DURU

 ?Kandilli Kız Lisesi'nde okudum. Çok güzel bir grubumuz vardı. Özellikle bahar aylarında okulu kırıp Boğaz'da gezmelere giderdik. Bir gün matematik öğretmenimiz bizi yakalamıştı ve ?Bir daha bu hatayı yapmazsanız sizi affederim' diyerek kimselere bir şey söylememişti!?

SEDA SAYAN

 ?Çemberlitaş Kız Lisesi'nde okurken sahne çalışmalarına başladım. Tabii gece sahne çalışmaları, gündüz okul yürümedi. Benim şarkıcı olduğum ortaya çıkınca da müdür yanına çağırdı ve ?Ya okul, ya sahne' dedi. Ben sahneyi seçtim!?

SEMA ?İM?EK

 ?Ablamla aynı okuldaydık. Hocam ablamı pek sevmiyordu ve bir gün hırsını benden çıkardı. Tırnaklarım uzun olmadığı halde makasla tırnaklarımı kesti. Ablam da beni ağlarken görünce öğretmenin üzerine yürüdü. O zamanlar çok üzücü olan bu olay şimdi bana komik geliyor.?

SEZEN AKSU

 ?Fen öğretmeni ?ehriban Hanım ile matematik öğretmeni Sami Bey'in kızıyım ben. Hayatım iki öğretmenle başladığı için olsa gerek, daima öğretmenlerin yeri bende çok başkadır. Ama okul yıllarında çok haylaz olduğumu söyleyebilirim. Zaten ziraat okurken, ikinci sınıfta bıraktım, müziğe devam ettim. Bazı öğretmenlerimi burnumun direği sızlayarak hatırlıyorum. Çok güzel yıllardı onlar.?

U?UR YÜCEL

Kuzguncuk İlkokulu'ndan sonra, Beylerbeyi Ortaokulu ve Kadıköy Akşam Ticaret Lisesi'ne gittim. Eğitim dönemi unutulmuyor, askerlik anıları gibi... Kanlıca'da ilkokulu okurken, öğretmenim babama ?Bu çocuk dahi' demiş. Sonra babam bana basit bir problem sordu, bilemedim. Öğretmenimle kavga ettiğini hatırlıyorum!?

YONCA EVCİMİK

 ?Biz lisedeyken Fenerbahçe'de oturuyorduk. Okulum da Taksim'deydi. Karşıya geçmek için hep otobüse binerdik. Otobüste de hep arkadaşlarımla güler şakalaşırdık, ama herkesi rahatsız ederdik. Bir gün yine otobüsteyken fazla gürültü yapınca bizi kolumuzdan tutup yarı yolda aşağı atmışlardı.?

ZEYNEP DERELİ

 ?Amerika'da üniversitede okurken bir arkadaşımla ?Uzayda hayat var mı, yok mu?' tartışmasına giriştik. Bu tartışma kısa süre içinde sınıfa, ardından da okula yayıldı. Çok gülmüştüm.?