Milyonlarca öğrenci karnesini aldı. Onlar için, şimdi dinlenme ve eğlenme vakti... Çocuğunun, yaz tatilini aktif dinlenmeyle geçirmesini isteyen aileler, yaz okullarını tercih ediyor.

 

Yaz tatilinde çocuğunu televizyon ve internetten uzak tutmak istiyenler için bu okullar farklı seçenekler sunuyor. Çoğu şehirde belediyeler de açtıkları kurslarla yaz eğitimine katkıda bulunuyor. Yüzme, basketbol, futbol, masa tenisi, binicilik ve dövüş sanatları en çok ilgi gören dallar. Peki, çocuğunuzu hangi yaz okuluna gözünüz arkada kalmadan gönderebiliyorsunuz? Karar vermeden önce iyi bir araştırma yapın. Kurs hem güvenilir hem de kesenize uygun olsun.

ygun fiyatlara her türlü yaz kursları verilir! Yüzme, judo, futbol, basketbol..." Titizlikten bir hayli yoksun olarak hazırlanan bu afişler bütün bir cadde boyunca her yere yapıştırılmış. Afişlerin üzerinde ise kursu veren eğitim kurumuyla ilgili ne doğru düzgün bir bilgi var ne de bir adres... Bu kurs nerede, eğitim veren öğretmenler güvenilir mi? Kursun Millî Eğitim Bakanlığı'ndan onayı var mı? Yaz kurslarının verildiği ortam sağlıklı mı? Bu sorular, tatil başlarken anne ve babaların zihinlerini meşgul ediyor.

Her yıl, mevcut yaz okullarına yenileri ekleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki yaz kurslarının sayısı 100'lerle ifade ediliyor. Peki, hangi yaz okuluna gözünüz arkada kalmadan çocuğunuzu gönderebilirsiniz? Yaz tatili süresinde çocuğunuzu televizyon ve internetten uzak tutmak istiyorsanız yaz okulları farklı alternatifler sunuyor. Kurslardaki sportif faaliyetler çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlıyor. Yüzme, basketbol, futbol, masa tenisi, binicilik ve dövüş sanatları büyük ilgi görüyor. Özel okullar yaz kamplarına dışarıdan öğrenci kabul ediyor. Kamplarda dil eğitimi de veriliyor. Karar vermeden önce iyi bir araştırma yapın. Kurs hem güvenilir hem de kesenize uygun olsun.

Aylık 100 TL'ye yaz okulu

Yaz okulları için ayıracak ekstra bir bütçeniz yoksa belediyelerin düzenlediği kurslardan faydalanabilirsiniz. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde belediyeler yaz okulları açıyor. Fiyatları ise aylık ortalama 100 ile 150 TL arasında. Belediyelerin sosyal imkânlarını kullanan çocuklar, deneyimli eğitmenler gözetiminde kurs görüyor. İstanbul'daki ilçe belediyelerinin her biri ortalama 500 çocuğu yaz kampına alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yaz Spor Okulları'nın 17 spor merkezinde yüzmeden spora kadar 20 dalda eğitim veriliyor.

Çocuklara kursta şapka, tişört, şort, çorap ve çantadan oluşan spor kıyafeti ücretsiz olarak veriliyor. Yaz spor okulları Tuzla Kafkale, Alibeyköy Tevfik Aydeniz, Balat Akşemseddin, Bayrampaşa, Çırpıcı, Dudullu, Esenler Hakkı Başar, Florya, Gaziosmanpaşa Hamza Yerlikaya, Okmeydanı Cemal Kamacı, Tarabya Metin Oktay, Ümraniye Haldun Alagaş, Yeşilpınar Taşocakları, Tuzla Sahil Yolu, İkitelli, Sütlüce ve Zeytinburnu'nda var.

Ankara Büyükşehir Belediyesi de, derslerinde başarılı olan ilköğretim ve lise öğrencilerini kamplara götürüyor. Öğrenciler Balıkesir Akçay ve Ankara Kesikköprü'deki kampında ücretsiz ağırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Yaz Spor okulları ise yılda iki bin öğrenciye hizmet veriyor.

Bir haftalık ücretsiz izci kampı

Türkiye İzcilik Federasyonu, her yaz İstanbul'da ücretsiz olarak izcilik kampı düzenliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen kamp, Ümraniye'deki Kent Ormanı'na kuruluyor. Bir hafta süren izcilik kampında çocuklara yine ücretsiz olarak izcilik kıyafetleri hediye ediliyor. Çocuklar doğayla baş başa olmak için çadırlarda kalıyor. Kahvaltı yapıldıktan sonra, ata binme, okçuluk ve su sporları gibi faaliyetlere geçiliyor. Çocuklar, uzman eğitimcilerin kontrolünde spor yapıyor, her obanın başında bir lider bulunuyor.

Burç'ta her keseye uygun yaz okulu var

Adanadaki Burç Koleji, 3 haftalık yaz okulunda her keseye uygun yaz okulu kampı düzenliyor. Tam gün, yarım gün ve seçmeli tek branş olarak düzenlenen programların fiyatı 250 ile 450 TL arasında değişiyor.

Yurtdışında İngilizce eğitimi

Ekonomik durumları yerinde olan aileler için yurtdışı yaz kursları iyi bir alternatif olabilir. Çocuğunuz tatil yaparken İngilizce öğrenebilir, dünyanın farklı yerlerinden arkadaşlar edinebilir. Fatih Koleji'nin ABD yaz okulu organizasyonu, öğrencilere 3 haftalık program sunuyor. Yemek ve sosyal aktiviteler dâhil fiyatı 2.500 dolar.

Bu kamplar taraftar yetiştiriyor!

Üç büyükler yaz aylarında da boş durmuyor. Okulların tatile girmesiyle birlikte yaz kursları açan takımlar, sadece futbol eğitimi vermiyor. Basketbol, yüzme, voleybol ve kürek dersleri de veren takımlar böylelikle yeni taraftarlar da kazanıyor. Kursların fiyatı ortalama 100 TL civarında.

'Coşkun' bir yaz okulu

Coşkun Eğitim Kurumları yaz kurslarında özellikle İngilizce eğitim üzerinde duruyor. Bunun yanında salon sporları (futbol, voleybol, basketbol, hentbol, jimnastik) yüzme, izcilik faaliyetleri, binicilik, paintboll, goakart, balık tutma, okçuluk, Coşkun Koleji'nin yaz okulu organizasyonlarından yalnızca birkaçı.

Doğayla baş başa

Marmara Eğitim Köyü yaz tatilinde anaokulu, ilköğretim ve lise öğrencileri için doğayla baş başa bir yaz okulu düzenlemiş. Yaz okulunda basketbol, yüzme, futbol, voleybol, tenis, Türkçe drama, müzik, buz pateni, masa tenisi, seramik, gezi, gösteri, step, mini golf çalışmaları yapılacak.

Çocuklar bu atölyelerde çok eğlenecek

Marka Çocuklar Kulübü, 25 kişilik öğrenci gruplarında kurs görüyor. Vizyon, okuma alışkanlığı, yaşayan matematik ve kültür sanat atölyelerinde keyifli bir yaz tatili geçirecek. Bir dönemlik fiyatı 750 TL.

Yaz okulları hijyenik ve güvenilir olsun

Anne ve babalar yaz okulları hakkında iyi bir araştırma yaptıktan sonra seçim yapmalı.

Yaz okullarını düzenleyen kurumun Milli Eğitim Bakanlığı'ndan sertifikasının olup olmadığına dikkat edilmeli.

Yaz okullarında hijyen çok önemli. Kurs süresince aynı ortamı paylaşan çocuklar çevresel faktörlerden kolayca etkilenebiliyor.

Çocuklarınızı emanet ettiğiniz eğitmenler işinin ehli olmalı. Anne ve babalar belirli aralıklarla çocuklarını ziyaret ederek kurstaki işleyişi yakından takip etmeli.

Kurslar 6-14 yaş grubundaki çocukları kurslara kabul ediyor.

b.koseli@zaman.com.tr

 

 

Bazı yaz okulları ve telefon numaraları

İstanbul

Coşkun Kolejleri yaz okulu 0216 370 67 67

Fatih Kolejleri yaz okulu 0212 872 61 21

Geleceğin Yıldızları yaz okulu 0216 345 81 00

Galatasaray Spor Kulübü 0212 573 03 39

Beşiktaş Jimnastik Kulübü 0212 227 90 03

Fenerbahçe Spor Kulübü 0216 345 05 35

İBB Zeytinburnu Spor Kompleksi 0212 582 98 32

Marmara Eğitim Köyü 0216 626 10 00

Marka Çocuklar yaz okulu 0532 295 76 05

Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi yaz okulları 0312 507 10 00

Hoşdere Samanyolu Koleji 0312 440 30 60

23 Nisan yaz okulu 0312 318 03 03

Gazi Üniversitesi yaz okulu 0532 671 26 13

Bursa

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yaz Okulu 0224 234 77 92

Nilüfer Eğitim Kurumları 0224 452 74 00

Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 0224 225 19 00

Yüzyılın Yıldızları yaz okulları 0224 245 48 59

İzmir

Yamanlar Koleji yaz okulları 0232 262 62 62

İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü 0232 425 04 21

İzmir Yüzme Kursu 0232 366 19 33

Adana

Burç Koleji yaz okulları 0 322 2473434

Adana Büyükşehir Belediyesi yaz okulları 0322 455 35 00