Tasarrufa dikkat etmeksizin kullandığımız ve çoğu zaman boş yere harcadığımız su, artan nüfus, iklim değişikliği gibi faktörlere bağlı olarak her geçen gün çok daha değerli bir kaynak haline geliyor.

Uzmanlar, günlük hayatımızda yapacağımız bazı düzenlemeler ve mutfak ve banyomuzda yapacağımız küçük değişikliklerle yılda onlarca ton su tasarrufu yapabileceğimize dikkat çekiyor.

Ev ve iş yerinizde yapacağınız teknik düzenlemeler:

1. Evinizde sızıntı yapan musluk, banyo armatürleri ve taharet musluğu ve sifon olup olmadığını kontrol edin. Bu sızıntıları giderin yada bir tesisatçı çağırın.

2. Eski model tuvalet rezervuarları çok daha büyük hacimlere sahip olduklarından daha fazla su harcarlar, bunları daha az su harcayan yeni modellerle değiştirin. Eğer rezervuarları değiştiremiyorsanız içine 2 litrelik su şişesi yerleştirin. Böylece her çekişinizde daha az su tüketeceksiniz.

3. Su israfının en büyük sebeplerinden birisi de eskiyen musluk contalarının su kaçırmasıdır. Bu sebeple eski model contalı musluklarınızı seramik diskli 'aç-kapa' diye tabir edilen yeni nesil başlıklarla değiştirin. Duş başlığınızı kontrol edin. Daha az su tüketen tasarruflu başlıklar ile değiştirin.

4. Mutfak lavabonuzun yanına su ısıtıcı kurun. Böylece kombiden gelen suyun ısınmasını beklerken boşa su akıtmaktan kurtulur tasarruf edersiniz.

Siz ne yapabilirsiniz?

1. Dişinizi fırçalarken, tıraş olurken veya suyu kullanmadığınız zamanlarda musluğu kapalı tutun.

2. Küveti doldurarak banyo yapmak yerine duş alın.

3. Çamaşır ve bulaşık makinenizi iyice dolduktan sonra çalıştırın.

Bahçenizi sulamanız gerekiyorsa veya arabanızı yıkamanız, bunu buharlaşmanın daha az olduğu, sabah erken saatlerde ya da akşamları yapmaya özen gösterin.