• Unutmak doğal bir durumdur. Kişi, öğrendiklerinin % 70'ini 1 saat içinde, % 80'ini de bir gün içinde unutabilir. Bu nedenle tekrarlara önem vermelisiniz. Özellikle formülleri, bildiğinizi düşündüğünüz ama soru çözerken hatalarınızın çıktığı konuları tekrar etmelisiniz. Hiç bilmediğiniz veya çok iyi bildiğiniz konulara zaman harcamamalısınız.
  • Sınava sağlıklı bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu nedenle sınavdan önce sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Sakatlanmamaya dikkat etmelisiniz. Sakatlanabileceğiniz sportif etkinliklerden uzak durmalısınız. Dondurma gibi sağlığınız riske atabilecek gıdaları yemekten sınava kadar kaçınmalısınız.
  • Moralinizi bozacak, sizi gerilime sokacak, zihninizi gereksiz yere meşgul edebilecek olaylardan uzak durmalısınız. Bu içerikteki televizyon programların seyretmemelisiniz. Film seyretmek istiyorsanız sizi rahatlatacak filmleri örneğin komedi filmlerini tercih edebilirsiniz.
  • Bilgisizlik ve belirsizlik kaygıya yol açabilir. Bu nedenle sınava gireceğiniz binayı, sınav salonunu; hatta oturacağınız sırayı mutlaka önceden gidip görmelisiniz. En azından sınavdan önceki gün bu işlem bitmelidir.
  • Sınavın yapılacağı binaya sınav günü nasıl ulaşabileceğinizi ayrıntılı ve alternatifli olarak önceden plânlamalısınız.