A) Geçen yılların ÖSS soruları geleceğin habercisi

ÖSS’de başarılı olmak yeterince çalışmayla gerçekleşecek bir süreçtir. Bu sürecin en önemli basamağını adayın konu eksiğini gidermesi oluşturur. Adayın hangi konudan eksiğinin bulunduğunu tespit etmesi deneme sınavı uygulamasıyla mümkündür. Deneme sınavında yanlış yapılan veya yapılamayan soruların ilgili olduğu konular adayın bu konuları yeterince öğrenmediğini ortaya çıkaracaktır. Hiç öğrenemeyeceğiniz veya öğrenmediğiniz konulara zamanınızın çoğunu ayırarak öğrenmeye çalışmak yerine önceden kısmen öğrenilmiş konuları pekiştirmek için çalışma sistemi geliştirmek daha faydalıdır. Bunu yapmanın yolu da adayın kendini deneme sınavına tabi tutmasıyla olur.

Aslında bütün bu sorunların halledilmesi ve adayın hedeflediği bölümü kazanması geçen yılların ÖSS sorularını çözmeye bağlıdır. Sınava çok az bir süre kaldı. Öğrencilerin kalan süreyi iyi değerlendirmesi gerekir. Bir üniversite adayı kendine yönelteceği şu sorularla sınava ne kadar hazır olduğunu tespit edebilir:

1-Öğrenmediğim konu var mı?

2-Yeterince test çözerek, bilgi birikimini nete dönüştürebiliyor muyum?    

3-Şu an sınava girsem hedeflediğim bölümü kazanabilir miyim?

Bu sorgulama sonucunda öğrencinin verdiği yanıtlar sınava ne kadar hazır olduğunu gösterecektir. Öğrencinin yaptığı sorgulama sonucunda hedefine dönük bir çalışma sergilemesi için geçmiş yıllardaki ÖSS sorularını gerçek sınav ciddiyetinde çözmesi gerekir.

Bazen öğrenciler daha önceki yıllara ait ÖSS sorularını konu bitiminde veya ders ders çözerken bazen de öğretmenler öğrencilerin konuyu daha iyi pekiştirmeleri için onları derste çözer. Bu yüzden sınava hazırlanan öğrenciler önceki yıllara ait ÖSS sorularını deneme sınavı şeklinde çözmek istemez. Öğrenci; sınavı gerçek sınav gibi 3 saatte, tek oturumda eğer mümkünse sabah 09.30 ile 12.30 saatleri arasında uygulamalı. Sınav sırasında ara vermemeli, örneğin ben sayısalcıyım sadece sayısal soruları çözeyim, sözel soruları çözmeye gerek yok, dememeli.

Bu yöntemin adaya faydalı olması için şu şekilde yapılması gerekir: Aday 1995 yılının ÖSS soruları çözdükten sonra yanlış yaptığı ve boş bıraktığı soruların doğru çözümlerini öğrenmeli. Sonra boş bıraktığı ve yanlış yaptığı soruların konularını tekrar etmeli. Daha sonrada 1996 yılının ÖSS sorularını çözmelidir. 1996 yılının sınavı yapıldıktan sonra onun da değerlendirilmesi yapılmalı. 1995 ve 1996 yıllarında aynı konulardan boş bırakılan ve yanlış yapılan sorular çıktı ise o konuları büyük bir titizlikle tekrar öğrenmeye çalışmalı. Aday aynı konudan sürekli hata yapıyorsa bu konuyu ince ayrıntılarına kadar tekrar etmesi gerekir.

Bu uygulamada aday; “Bu soruyu dikkatsizlikten dolayı yanlış çözdüm. Bu nedenle bu sorunun ilgili olduğu konuyu tekrar etmeme gerek yok” dememeli.  Dikkatsizliğin nedeni genellikle motive olamamak olarak açıklanır. Ancak dikkatsizlik, sınav anındaki fiziki, psikolojik duruma bağlı olarak gerçekleşmesine rağmen bilgi eksikliği veya yanlış öğrenmeden de kaynaklanır. Sınava hazırlanan adayın gerçek sınav öncesi en azından bilgi eksikliğini gidermesi gerekir.

Aday geçen yılların ÖSS’lerini çözmekle; sınavda hangi konulardan soru geldiğini, soruların üslubunu, mantığını, soruluş tarzını, konulara göre dağılımını, öğrenebileceğiniz gibi konuların önem derecelerini, hangi konulardan ne tip soruların sorulabileceğini, tespit edebilir. Bu bilgilere sahip olan bir aday çalışma sistemini buna göre düzenlediği takdirde diğer adaylara göre daha başarılı olacağı bir gerçektir.

Ayrıca gelecek hakkında bilgi sahibi olmanın yolu geçmişe bakmaktan geçer. Geçmişteki ÖSS soruları gelecek ÖSS sorularının habercisidir. Yıllara göre ufak tefek farklılıklar olsa bile her sınavda bir önceki yılların izlerini görmek mümkündür. Onun için sınava kısa bir süre kala daha önceki yılların sınav sorularını çözmek öğrenci için son derece yararlıdır. Öğrenci her şeyden önce ÖSS’nin soru üslubuna alışır. Hangi konudan, ne gibi soruların geldiğini görür. Çalışmalarını bu sonuçlara göre düzenlerse rahatlıkla daha yüksek puanlar alır.

Önceki yıllara ait ÖSS’ler aynı zamanda konu tekrarı işlevini görür. Özellikle yıl sonuna doğru öğrenciler konuları tekrar etmek istemez. Bu durum konuların çokluğundan, bazı konuların iyi öğrenilmesinden, daha önceden bazı konulara çalışmaktan kaynaklanır. Onun için öğrenci önceki yıllara ait soruları mutlaka çözmeli. Çünkü geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda çeşitli konularla ilgili sorular vardır. Öğrenci sorulara cevap ararken aynı zamanda o konulara ait bilgilerini de tekrar hatırlamış olur.

Çıkmış Soruları Çözmekle;

1.       Sınavda hangi konulardan soru geldiğini,

2.       Soruların üslubunu,

3.       Soruların mantığını,

4.       Soruların soruluş tarzını,

5.       Soruların konulara göre dağılımını,

6.       Konuların önem derecelerini,

7.       Hangi konulardan ne tip soruların sorulabileceğini,

8.       Soruların zorluk ve kolaylık oranlarını, tespit edebilirsiniz.

 

B) Bilgilerinizi Pekiştirin:

Sınava bir ay kala ÖSS'de soru olarak çıkabilecek konuların % 95'i derslerde anlatılmış ve öğrenci bunların bir kısmına çalışmış olur. Sınava kadar kalan sürede bu konuları pekiştirmek için bol bol soru çözmek, tekrar yapmak ve deneme sınavı uygulamak gerekir. Bunun için öğrenci kendini yetersiz gördüğü konuları tespit ederek tekrar çalışmalı. Önceki yılların ÖSS sorularını çözmeli ve deneme sınavları yapmalı. Sınava bir ay kala özellikle konuları tekrar etmek son derece önemlidir. Hiç öğrenemeyeceğiniz veya öğrenmediğiniz konulara zamanınızın çoğunu ayırarak öğrenmeye çalışmak yerine önceden kısmen öğrenilmiş konuları pekiştirmek için tekrar etmek daha faydalıdır. Tekrar yaparken bütün konuları baştan sona tekrar çalışmak yerine unuttuğunuz, eksiklerinizin olduğu konuları tercih etmelisiniz.