?Sayılı gün çabuk geçer' der eskiler. Her sayılı gün gibi tatil de geldi ve geçiyor. Sömestr tatiline girdiğinizde ilk hafta ?biraz dinleneyim, aileme, arkadaşlarıma, kendime vakit ayırayım', diye düşünmüş olabilirsiniz. İyi de yaptınız.

Artık harekete geçme ve kalan bir haftayı dolu dolu, eğlenerek ve keyif alarak geçirme zamanı. Kitap okuma, sinema, tiyatro ve konsere gitme, tarih ve kültür gezilerine katılma hepimizin bildiği aktiviteler. Eğer, ?bunun dışında ne yapabilirim', diye soruyorsanız, birileri bunu düşünmüş ki, tatilinizi zevkle geçirmeniz için pek çok seçenek ortaya koymuş. Uçmayı hayal edenler bunu gerçekleştirebilir mesela. Bilimsel konuları sevenler Uzay Kampı'na girip gökyüzünü, Güneş'i, Ay'ı ve yıldızları inceleyebilir. İstanbul'u havadan izlemek, yelkenli kullanmayı öğrenmek, çiftlikte cins atlar arasından seçeceğiniz bir ata binmek, Uludağ'da kayak keyfi yapmak, patenlerinizi takıp buz pistine inmek de ilginizi çeker elbette. Yok eğer bunlar da değil diyorsanız, seçenek bol ama zaman sınırlı. Bizden aktarması.

Tatilin anlamı çocuklar için ve biz gençler için bellidir. Cuma günü karneyi alanlar ya da birinci dönemini tamamlayanların yeni dönem başlayana kadar hiçbir tasası kalmamıştır. Hele soğuk kış günlerinde sıcacık bir moladır sömestr tatili. Hepimizin o dört gözle beklediği sömestr tatili geldi hatta bir haftası da geçti bile. İlk haftada, biraz dinlendik, dönemin yorgunluklarını, yoğunluklarını ve stresini attık. Ailemize, arkadaşlarımıza ve kendimize zaman ayırdık biraz da. Peki bundan sonra ne yapacağız? Elbette, dinleniyoruz diye, iki haftayı da evde yatarak geçirmeyeceğiz. Hem artık tatilini dolu dolu, eğlenerek, dinlenerek ve yeni şeyler öğrenerek geçirmek isteyene seçenek çok. 3 dakika da olsa havalanıp rüyalarınızdaki uçma eylemini gerçekleştirmeye ne dersiniz, ya da İstanbul'u havadan görmek ilginizi çeker mi? Kısa bir yelkenli turunda temel yelkencilik dersi almak da ilginç olmalı. Uludağ'da kayak keyfi kadar, snowboardla kayak ve buz pateni yapmak da bizi mutlu edecektir. Çiftlik evinde ata binmek ile binlerce hayvanın yer aldığı hayvanat bahçesini ziyaret etmek de ilginç seçenekler arasında yer alıyor.

Tatilin mantığı bir taraftan dinlenirken diğer taraftan da ilgi alanlarımıza ve zevklerimize göre sosyal ve kültürel programlar yapmaktır. Bunun için elbette hepimizin tatil başlarken kendimize çizdiğimiz bir yol vardır. Kitap okumak, sinema-tiyatro ve gösteri izlemek, konsere gitmek, müze gezmek, tarih ve şehir turları yapmak hepimizin ilk aklına gelen seçeneklerdir. İstanbul'da ikamet edenler için boğaz turu, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Piyer Loti ve Kız Kulesi gibi tarihî mekânları gezmek ilk akla gelen şehir turudur. İstanbul'da olduğu gibi Anadolu'da da bunlara benzer pek çok tarihî mekân mevcut. Buralara yaptığınız ziyaretlerle tatilinizi güzelleştirebilirsiniz. Sinemaseverler için her zaman olduğu gibi tatilde de güzel seçenekler var. Daltonlar'ın peşini bırakmayan Red Kit, çocukluğumuzdan beri hepimizin dostudur. Onu bu defa da ?Red Kit Batıya Hücum' filminde izleyebilirsiniz. Eşek Rucio, Sancho Panza ve Rocinante'nin hikâyesini beyazperdeye taşıyan Don Kişot'ta maceracı kahramanlarla yol alabilirsiniz. Çağan Irmak'ın fantastik filmi Ulak'ta ise Zekeriya'nın ağzından ?Ulak İbrahim'in hikâyesini dinleyebilir ve onun hikâye anlattığı 25 çocuğun oyunculuklarını hayranlıkla izleyebilirsiniz. Elbette sadece sinema değil, ilginizi çekecek oyunlar da var. Müzikli oyun Çılgın Dünya Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde 4 ?ubat'a kadar, Anna Karanina 8 ?ubat'a kadar İş Sanat Kültür Merkezi'nde, Tuhaf Bir Aile ise Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda oynuyor. Sinema ve tiyatro dedik; ancak okumaya da zaman var. Öyküleri sevenler için Mustafa Kutlu'nun Kapıları Açmak isimli öykü kitabını önerebiliriz. Halit Esendir'in kaleminden okuyacağınız, ?Babı Ali'nin Meşhurları' kitabı ise basın tarihine merak duyanlar için keyifle okuyup, tebessüm edeceğiniz bir eser.

Kitap okumak, sinema ve tiyatroya gitmek, tarih ve kültür gezilerine katılmak gibi daha klasik diyebileceğimiz seçeneklerden sonra tatiller için düşünülmüş uçuk öneriler de var. Biz de sizin için bunlardan bir kısmını derledik. Söylemesi bizden, dilediğinizi seçip, harekete geçmek ve yapmak da sizden. e.dolmaci@zaman.com.tr


Uçmak hayal değil!

İplere bağlı değilsiniz, sizi tutan bir paraşüt de yok; uçuyorsunuz yani. Eğer 20 ile 100 kilo arasında iseniz dikey hava tünelinde uçmamanız için herhangi bir neden yok. Aironex tarafından gerçekleştirilen ve uçmanızı sağlayan dikey hava tüneli güçlü hava akımı oluşturan bir makine. Kişi, gelen hava akımına doğru kendini bıraktığında uçması mümkün. İlk olarak 2005 yılında denenen ve daha sonra dünyanın pek çok ülkesinde meraklılarının ilgisine sunulan etkinlik, Silivri yolu üzerinde Selimpaşa'da kurulan kompleksinde sizleri bekliyor. Hatırlatalım; 3 dakikalık uçuş seansı ücreti hafta içi 40, hafta sonu 50 YTL. (Tel: 0 212 723 67 47)

***

Buzda dans sizi bekliyor

Konu kayak sporundan açılmışken, eğer Uludağ'a veya başka bir kayak merkezine gidemiyorsanız şehrin içinde bu kategoride yararlanabileceğiniz aktiviteler de var. Örneğin, Kanyon Alışveriş Merkezi'ndeki 200 metrekarelik buz pisti, mart sonuna kadar buz pateni severlere keyifli anlar yaşatacak bir mekân. Buz patenine yeni başlayanların eğitmenlerden ders de alabileceği pistte kullanılacak paten ve benzeri malzemeler pist ekibinden kiralanabiliyor. Yarım saatlik paten hafta içi 10, hafta sonu ise 15 YTL. Eğer ders almak isterseniz yarım saatlik ders ücreti hafta içi 30, hafta sonu da 35 YTL'ye geliyor. (Tel: 0212 353 53 00)

***

Sadece uçmayın; uzayı da öğrenin

Uçmak güzel bir seçenek elbette, ancak gökyüzüne, uzaya ve gezegenlere ilişkin bilmediğimiz fakat merak ettiğimiz o kadar çok şey var ki. İşte Uzay Kampı Türkiye'nin amacı, 9-15 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin bilim ve teknoloji konularına ilgilerini çekerek onları motive etmek. Öğrenciler, NASA tarafından hazırlanan eğitim simülatörlerini kullanarak teleskop ile Ay'ı, yıldızları, gezegenleri ve Güneş'i gözlemliyor. Uzay Kampı, Yıldızlar ve Gezegenler Macerası, Robot Aktiviteli Uzay Kampı ve Aile-Çocuk Programı gibi farklı programlar bulunuyor. (Tel: 0232 252 35 00)

***

Sana havadan baktım aziz İstanbul

Sömestr tatilinde ailenizle birlikte İstanbul'u havadan görmeye ne dersiniz? Medair ve Plan Tours işbirliğinde düzenlenen 'Boğaz Turu' ile İstanbul'u farklı bir gözle görebilir, helikopter turu ile unutamayacağınız bir sömestr tatili geçirebilirsiniz. Hem kültürel hem de eğlenceli bu gezide, Miniatürk'ten başlayarak, Tarihî Yarımada'yı, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Boğaziçi'yi, Süleymaniye Camii'ni, Topkapı Sarayı'nı, Kız Kulesi'ni ve birçok eşsiz tarihî eseri havadan görme şansına sahip olabilirsiniz. 20 dakika süren gezinin fiyatı 99 Euro + KDV. (Tel: 0 212 335 85 70)

***

Astronot musunuz, kâşif mi?

Bir başka uzay seçeneğimiz de, bilimsel konuları dokunarak, hissederek, tadarak, uygulayarak ve aynı zamanda eğlenerek öğreneceğiniz bir program. Dünya çapında oldukça popüler bir eğitim programı olan ?Mad Science' eğitim programları, şimdi Mad Science İstanbul işbirliğiyle Play House'da gerçekleştiriliyor. 22 yıldır pek çok ülkede milyonlarca çocuk ve gence ulaşmış Mad Science programında, 8 günlük eğitim sonucunda katılımcılara sertifika da veriliyor. Geleceğin Uzay Kâşifleri ve Çılgın Bilim Adamları adı altında gerçekleştirilen aktivitelerden 30 Ocak-7 ?ubat tarihleri arasında yararlanabilirsiniz. Eğitimin toplam ücreti 350 YTL. (0212 279 40 68-88)

***

Yelkenleri denize açın

Bireysel ve grup olarak yelkencilik eğitimleri veren İstanbul Sailing Academy'nin sömestr tatili için, ?Yelken kokusu' isimli tek programlık, küçük bir paketi bulunuyor. İki saatlik program, temel yelkencilik derslerinin de temelini oluşturuyor. Kalamış'tan start alındıktan sonra iki saat içinde, Fenerbahçe ve Moda parkuru geçiliyor. Bir teknede maksimum 4 kişinin yer aldığı programın fiyatı ise 90 YTL. İstanbul Sailing Academy'nin eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgi, ?www.istsailing.com' adresinden ya da 0216 449 95 60 numaralı telefondan alınabilir.

***

Bir kayak klasiği: Uludağ

Çocukların ve gençlerin spor ve kar keyfi ile geçirebilecekleri bir sömestr tatili amacıyla düzenlenen ?Geleceğin Yıldızları Sömestr Kayak Kampı' 4-11 ?ubat tarihleri arasında Uludağ'da yapılıyor. 8-16 yaş grubunun katılabileceği kampa, kayak sporu ile hiç tanışmamış olanlar da profesyonel kayak yapanlar da katılabiliyor. Bu çerçevede farklı seviyeleri kapsayacak on ayrı eğitim grubu bulunuyor. Kayak malzemeleri ve ilgili ihtiyaçlar ise organizasyon tarafından karşılanıyor. Bir haftalık etkinliğin ücreti 2 bin 50 YTL olarak belirlenmiş. Tel: (0216 345 01 84)

***

Einstein'ın dünyasına bir yolculuk

Bu seçeneğimiz de bilim meraklıları için. Einstein Sergisi, 20'nci yüzyılın en ünlü bilim insanının yaşamı ve kuramlarına bir keşif yolculuğu niteliği taşıyor. 9 ayrı bölüme ayrılan sergi kapsamında, Einstein'ın ışık, zaman, enerji ve yerçekimi hakkındaki kuramlarını açıklayan etkileşimli objeler, Einstein'ın eşlerine yazdığı şahsi mektuplar ve ona mektup gönderen çocuklarla olan eğlenceli yazışmaları, çalışmalarını yaparken kullandığı bloknot, Einstein'ın mirası hakkındaki yorumlarını içeren video gösterimi ile çocuklar ve yetişkinler için uygulamalı atölyelerin yer alacağı bir eğitim laboratuvarı bulunuyor. Maslak'ta Doğuş OtoMotion'da gerçekleştirilen serginin bilet ücretleri yetişkinler için 8, gençler için 4 YTL (Tel: 0 212 366 00 37)

***

Kayakta snowboard keyfi

Bu defa kayak sporuna bir de snowboard ekliyoruz. Caddebostan snowboard ve kayak kampı 8-17 yaş grubu için kamplar düzenliyor. 3-9 ?ubat tarihleri arasında Uludağ'ın 5 yıldızlı oteli Karinna Otel'de yapılan programda, kamp boyunca snowboard ve kayak öğreniyor, hem bu spordaki becerilerinizi geliştiriyor hem de yeni arkadaşlıklar kurup güzel bir kamp deneyimi geçiriyorsunuz. Kampta ayrıca kızak yarışları, ısıtmalı havuzda yüzme, barbekü partisi, freestyle snowboard ve sinema gösterimleri de yan aktiviteler olarak yer alıyor. Eğitimler dünyaca ünlü 2 sporcu ve uzman eğitmenler tarafından veriliyor. (Tel: 0 216 470 69 70)

***

Çiftlikte kendinize bir at seçin

Yine İstanbul'un içinde, şehrinizden hatta evinizden çok uzaklaşmadan, günlük hayatınızın dışına çıkabilir, çok farklı bir gün geçirebilirsiniz. Bunun için Zekeriyaköy'e uzanmanız yeterli. Göçmen's Ranch Binicilik Tesisleri'nde ailenizle birlikte yapacağınız köy kahvaltısında hem hayvanları tanıyabilir hem de ata binebilirsiniz. Çünkü, binicilik eğitimlerinin de verildiği bu çiftlikte Pony, ?etlant, Arap ve safkan İngiliz olmak üzere tam 110 tane at var. 2 açık, 2 kapalı manejin bulunduğu komplekste verilen eğitimler arasında dresaj, üst seviyede binicilik, engel atlama, orman turları yer alıyor. (Tel: 0212 202 78 29)

***

Darıca'da çeşit çeşit hayvan var

Hayvanları sevenler için, ata binmenin dışında da seçenekler mevcut. Bunlardan bir tanesi, İstanbul'a yakın yerlerden İzmit Darıca'da bulunan hayvanat bahçesi. Darıca Bayramoğlu Kuş Cenneti, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nın geçmişi 1991 yılına dayanıyor. Üç ayrı alanın bulunduğu Darıca Hayvanat Bahçesi'nde, 350 farklı türde 4 bine yakın hayvan bulunuyor. Sosyal ortamların da yer aldığı mekânda, bir hayvan müzesi ve kelebek sergisi de yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen hayvanların doğal ortamında bulundukları hayvanat bahçesine giriş 15 YTL, grupla gelenler ise 10 YTL ödüyor. (Tel: 0 262 653 66 66)


Bunlara da bakın:

İstanbul Oyuncak Müzesi: 0 212 259 45 50

İş Sanat: 0 212 316 00 00

Sanayi ve Teknoloji Müzesi (Rahmi Koç Koleksiyonu) 0 212 250 89 38

Miniatürk: 0 212 222 28 82

Sakıp Sabancı Müzesi Atölye Çalışmaları: 0212 277 22 00/113-0216 367 84 37

Cam Ocağı: 0216 433 39 93

İstanbul Modern Atölye Çalışmaları: 0212 334 73 22

Rezzan Has Müzesi Atölye Çalışmaları: 0216 367 84 37

Portakal Ağacı Atölye Çalışmaları: 0216 368 89 03

Anahtar Bilim ve Sanat: 0216 450 63 88

Oyuncak Müzesi İllüzyon Atölyesi-Bilim Oyun Günleri: 0216 359 45 50

Rahmi Koç Müzesi Keşif Masası Dokunarak Deneyerek Öğrenelim: 0212 369 66 00

Kamil Yavuz Karikatür Atölyesi: 0216 345 27 28

Zihni Sinir Projeleri Robot-Elektronik Oyuncaklar Atölyesi: 0212 237 77 06

İstanbul Satranç Derneği: 0212 245 64 57

Laterna Mucizeler Atölyesi: 0216 550 69 15