Tercihler için herhangi bir ücret ödenecek mi?

OYP'ye göre tercih yapacak her öğrenci, okul aile birliğine makbuz karşılığı 5 (beş) TL yatıracaktır.

Tercih edeceğim okulun koduna ve kontenjanına nasıl ulaşabilirim?

Yerleştirme yapılacak okul ve programların kodları kontenjan listeleri http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanmaktadır. Tüm bilgiler veliler ve öğrenciler tarafından bu adreslerden takip edilebilir.

Asil yerleştirme sonucuna göre kazandığım okula kayıt yaptırmadan yedek yerleştirmeleri beklemeyi düşünüyorum. Eğer yedek yerleştirmede bir okula yerleşemezsem asilden kazandığım okula geri dönebilir miyim?

Bakanlık tarafından hazırlanan kılavuzda şu ifadedeler yer alıyor: "Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 01- 05 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar kayıt yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler." Dolayısıyla kazandığınız okulu da kaybetmemek ve çok önemli bir riske girmemek için asil yerleştirmeden kazandığınız okula kayıt yaptırıp beklemeniz çok önemli. Herhangi bir okulun yedek listesinde yer alsanız ve okulu bekleyecek olsanız bile kazandığınız okula mutlaka kayıt yaptırın. Aynı durum yedek yerleştirme dönemleri için de geçerli. 2 yedek döneminde bir okula yerleşip 3. yedek dönemini bekleyecek olsanız bile her zaman yerleştiğiniz son okula kayıt yaptırıp yeni dönemi beklemek mantıklı olacaktır.

Yerleştirmede tercih sırası ne kadar önemli? Benden daha düşük puanlı bir öğrenci benim daha alt sıralara yazdığım bir okula yerleşebilir mi?

Yerleştirmede birinci öncelik puan üstünlüğüdür. Dolayısıyla sizden daha düşük puan alan bir öğrenci ilk sıralarda tercih ettiği için sizin alt sıralara yazdığınız bir okula yerleşirken sizden daha avantajlı olamaz. Puanınız daha yüksek olduğu için siz her zaman ondan daha öncelikli olursunuz.

Tercih yaparken üst sıralara daha çok istediğim okulları yazıp alt sıralara daha yüksek puanlı ama daha az istediğim okulları yazmayı düşünüyorum. Bu doğru olur mu?

Tercihler yapılırken öğrencinin gitmeyi istediği okulları üst sıralara yazması öğrenci açısından tabii ki önemli. Ancak alt sıralara daha yüksek puanlı okullar yazmak tercih listesini doldurmaktan başka bir işe yaramayacak ve ölü tercih olacaktır. Yapılması gereken okulları puan ve yüzdelik dilimleri göz önüne alarak sıralamaktır. İstediğiniz okulların altına onlardan daha düşük puanlı okullar yazmak kazanma şansınızı artıracaktır.

Tercih sistemi geçen yıldan biraz farklı? Geçen yıl olduğu gibi ikinci kez tercih yapmak daha avantajlı olmaz mıydı?

Bu yıl 12 okulun yer aldığı tek tercih listesi hazırlanacak. İlk yerleştirmeden sonra 4 yedek yerleştirme daha olacak. Yedek yerleştirme yapılırken de yine aynı 12 tercih kullanılacak. Bunun sonucu olarak bu yıl geçen yıl olduğu gibi okullarda büyük kontenjan açıklarının kalmayacağını ve düşük puan alan öğrencilerin bu kontenjanlara yerleştirilmeyeceğini düşünüyorum. Bu durum da okulların taban puanlarını daha ideal bir noktada tutacaktır.

Tercihlerimi bireysel olarak internetten yaptım. Yapmam gereken başka bir şey var mı?

Tercihlerinizi bireysel olarak yapmış olsanız dahi tercih işlemlerinin tamamlanabilmesi ve tercihlerinizin geçerli sayılması için mutlaka öğrenim gördüğünüz okula ya da herhangi bir ilköğretim okuluna onaylatmanız gerekmektedir. Tercihleriniz onaylanmadığı takdirde geçersiz sayılacaktır.