Menzi, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi müsabakaları için geldiği Konya'da, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi. Yaklaşık 4 aydır satranç turnuvalarına katıldığını belirten Menzi, derslerine çok iyi çalışamadığını ifade etti.

Turnuvalardan döndükten sonra öğretmenlerinin yardımıyla konuları tekrarladığını ifade eden Menzi, ''Mayıs ayından sonra test çözmeye başladım. Sınav sonrası cevap anahtarından baktım. Beklediğim bir sonuçtu ama bunu belge olarak görmek çok farklı'' dedi. Sınavlara çalışamadığını ama satranç oynadığını anlatan Menzi, şunları kaydetti: ''Satranç bana sistemli çalışmayı öğretti. Satrançta yakaladığım uluslararası başarıyla ek puan alarak başarılı oldum.

Satranç benim için artık bir hobi değil, profesyonel olmak istediğim bir branş. Benim için anlamı çok büyük. Kendimi her sene geliştirmeye çalışıyorum. Hedefim satrançta dünya şampiyonu olmak. Sınava girecek arkadaşlarıma sadece satranç değil, bir spor dalıyla uğraşmalarını tavsiye ediyorum. Spor onlara nasıl düşünmelerini gerektiğini öğretir'' Anne Bilge Menzi ise tarifi mümkün olmayan bir mutluluk yaşadıklarını dile getirdi.

Bir anne ve baba için gurur verici bir sonuç olduğuna dikkati çeken Menzi, ''Sınav sonrası Ezgi'nin, yanlışsız bir sınav geçirdiğini anlamıştık. Bu sonucu internette görmek çok gurur verici. Mutluyuz. Sevinçten ağladık'' diye konuştu. Mersin'de yaşayan Endüstri Mühendisi Mehmet (45) ve Ziraat Mühendisi Bilge Menzi (41) çiftinin iki çocuğundan biri olan Nezihe Ezgi Menzi, geçen yıl yapılan satranç turnuvasında Avrupa 2'incisi olduğu için aldığı ek puanın ilave edilmesiyle SBS'de 507.424 puan alarak Türkiye birincisi oldu.