Karşıyaka Mehmet Seniye Özbey İlköğretim okulunda okuyan ve ailesiyle İzmir'in Foça ilçesine bağlı Yenifoça beldesindetatilyapan Sinem Sınmaz, ilköğretim okulundaki bir öğrenci için 3 senelik zor bir maratonun sona erdiğini söyledi.

Yaşıtlarının 3 sene çalışmasının çok zor olduğunu belirten Sınmaz, ''Derece bekliyordum, ilk 10 içerisinde derece bekliyordum. Ama birinci yazdığını görünce çok şaşırdım. Televizyonlarda da alt yazıdan geçtiğini görünce çok şaşırdım'' dedi.
Derecesinin sırrının ''çok çalışmaktan'' geçmediğine dikkati çeken Sınmaz, ''Günde 5 saat vakit ayırdım. Bunun 2 saatinde düzenli olarak ders çalışıyordum. Geri kalan 3 saatinde hemfutboloynadım, hemkitapokudum'' dedi.

Sınmaz şöyle konuştu:
''Gece 12'den sonra internetten sınav sonuçlarına baktım. 500 puan görünce şaşırdım. Sonra diğer puan türünde 499'u gördüm ve kapattım. Sonradan aklıma kaçıncı olduğuma bakmadığım geldi ve baktığımda çok şaşırdım. Bu başarı, ailem, dershanem ve öğretmenlerimin hepsinin birlikte bana yardım etmesiyle geldi. Böyle bir ortamda örnek birAtatürkgenci olmak için çalışmamı yaptım. Oturup 3-4 saat okuyup çalışmak doğru değil. Çünkü insanın konsantrasyonu bozuluyor. Bir iki saat oturup bir derse, soruya kanalize olmak daha doğru. Ben de günde 1.5-2 saat çalıştım. İzmir'de bir okul tercihinde bulunmak istiyorum. İleride kalp cerrahı olup insanların hayatını kurtarmak istiyorum. Masa başı işlerde oturmak istemiyorum.''

Emekli Ziraat Mühendisi anne Ruhan Sınmaz da kızının ülkesine, Atatürk'e layık bir genç olarak yetişmesini istediğini belirterek, ''Bütün ülkedeki kız çocuklarına örnek olsun. Okumayan öğrenci kalmasın'' diye konuştu.

İZSU'da harita şube müdürü olarak çalışan baba Levent Sınmaz da kızının başarısından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

-İKİZ KARDEŞİ DE 485 PUAN ALDI-

Öte yandan Mehmet Seniye Özbey İlköğretim okulunda aynı sınıfta okuyan ikiz kız kardeşi Didem Sınmaz ise 485 puan aldı. Didem Sınmaz, ikizinin başarısının kendisini de çok mutlu ettiğini kaydetti.