Bilindiği gibi 2007 yılında Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, tek sınav olarak gerçekleştirilecektir. İlköğretim okullarının 8. sınıflarından mezun olan öğrencilerin, liseyi bitirip üniversiteye girmek isteyen öğrenciler gibi birden çok kez sınava girme ve tercihte bulunma şansı yoktur. Yani, öğrenci ve velinin ? Bu seneki sınav ve iki kayıt dönemi sonucunda girmeyi hak ettiğimiz kurumu beğenmedik, çalışır hazırlanır seneye yine deneriz? deme şansı yoktur.  

Yukarıda söz edildiği gibi bir kere girilen bir sınav ve iki kayıt dönemi sonucunda öğrenci ve velilerimizin, ücretsiz resmi okullar ile ücretli özel okullar arasında tek ve kalıcı bir yerleştirmeyle sonuçlanacak tercih yapması zor olacaktır.

Bu kılavuzda yer alan özel okullara girmek isteyen ve başvuruda bulunan öğrenci ve veliler ise;

a)       Resmi okullar için tercih yapmadan önce herhangi bir özel okulu kazanıp kazanmadığı,

b)       Bir özel okula kayıt yapmadan önce de herhangi bir resmi okula yerleştirilip yerleştirilmediği bilgisine sahip olacaklardır.

Ayrıca kayıt kabul takvimi geniş tutularak özel okullara kayıt sürecinin daha çok yer değiştirmeye uygun olması sağlanmıştır. Bu özel okullardan birine kayıt yaptırmak isteyen öğrenci ve veli, elindeki sonuçla hedeflediği ya da hedefine en yakın özel okula ulaşabilecektir.