Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla beraber aileleri okul telaşı sardı. Özellikle yeni okula başlayan çocuklarda görülen okul korkusu ebeveynleri zor durumda bırakıyor. Peki, okul korkusuyla nasıl baş edilir? Uzmanlar okuldan kaçmalara da yol açan korkunun önlenebilmesi için ailelere 'çocuklarınızla iyi diyalog' kurun çağrısı yapıyor.

Öğrencilerin çeşitli bahanelerle okula gitmek istememesi, okulda huzursuz olması ve bazı hastalık belirtileri göstermesine 'okul fobisi' deniyor. Genellikle anneye çok bağımlı bir çocuğun aniden ayrılmasıyla ortaya çıkan bu durum, çocukta mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesine sebep oluyor. Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, bu şikâyetlerin genellikle pazar akşamı yatmadan önce ve pazartesi sabahı görüldüğünü belirtiyor. Dr. Yavuz, ebeveynlerin çocuğun bu durumu karşısında endişelenip okula göndermemesi halinde bunun alışkanlık haline geleceği uyarısında bulunuyor.

Okul korkusuna bağlı olarak çocukta uyku problemleri ve alınganlık görülebileceğini hatırlatan Yavuz şöyle konuşuyor: "Çocuk, bir süre sonra okula gitme ve ödevlerini yapma konusunda umursamaz tavırlar sergileyebilir. İlerleyen dönemde okul fobisi ağırlaşarak depresyona dönüşür. Çocuğun sürekli endişe duyan bir aile içinde yaşaması, her istediğinin yapılması ve sürekli huzursuz bir aile düzeninde yaşaması okul korkusuna sebep olur."

Okuldan kaçan çocuk, saldırgan OLUyor

Uzmanlara göre okuldan kaçma durumunda öğrenci okul korkusu duymuyor, herhangi bir şikâyet belirtmiyor, fakat saldırgan tavırlar sergiliyor. Bu tip öğrencinin öğrenme potansiyelinin genelde düşük olduğunu belirten Dr. Yavuz, okul ortamını sıkıcı bulan ve disiplin suçları fazla olan uyumsuz öğrencilerin okuldan kaçtığını hatırlatıyor. Aile içerisindeki huzursuz ortam ve aşırı baskıcı aile kurallarının ve okuldaki eğitmen tutumunun öğrenciyi olumsuz etkilediğini belirten Yavuz, okulu sevmeme, okuma isteğinin olmaması ve yanlış arkadaşlıkların okuldan kaçmada en etkili sebepler olduğunu dile getiriyor. Yavuz, "Okulun yakın çevresinde internet kafe, bilardo salonu gibi mekânların bulunması da çocuğa daha eğlenceli gelerek okuldan kaçmasına sebep oluyor." diyor.

Yavuz'a göre çocuğun okuldan kaçmasını önlemek için şu hususlara dikkat etmeli: Çocuğu okula gitmeye teşvik edin ve kaçma nedenlerini öğrenmeye çalışın. Okuldaki rehber öğretmenle görüşün ve ortak bir iletişim dili geliştirin. Çocuğun arkadaş ortamını ve madde eğilimini kontrol edin. Agresif tavırlar sergiliyorsa ona sakin yaklaşın. Anne ve baba olarak aile içindeki iletişimsizliği çocuğa yansıtmayın. Eğer sorunlar bu şekilde de çözülemiyorsa çocuğun mutlaka bir psikolojik yardım almasını sağlayın. AİLE-SAĞLIK

Okula gitmesi için baskı uygulamayın

Okul eğitiminin faydaları hakkında açıklayıcı bilgiler vererek ikna edin. Şiddet ve baskı kesinlikle uygulamayın.

Aile içindeki bireyler çocuğa bu konuda yardım etmeli. Anne ve baba, çocukla ilişkisinde aşırı bağımlı bir tutum sergilememeli. Çünkü çocuğun birey olması için ortak davranışlar içine girmesi gerekir.

Okula giderken anne ve babanın endişelenmesi çocuğu daha da korkutur. Ebeveynler, çocuğun okul arkadaşları ile daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olmalı.