Prof. Dr. Celep, AA muhabirine okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerinin uygulayacakları bazı kurallarla uyum sürecini kolay atlatabileceklerini bildirdi. Çocukların uyuma, beslenme gibi alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini anlatan Celep, çocukların erken yatıp kalkmaları ve kahvaltılarını zamanında yapmaları gerektiğini ifade etti. Celep, çocukların oyun ve ev ortamından okul ortamına alışmasında çeşitli sıkıntılar yaşanabildiğine dikkati çekerek, anne veya babanın çocuklarını okula bırakırken, vedalaşma süresini uzatmaması gerektiğini vurguladı.

Çocukların güler yüzle okula bırakılması gerektiğini dile getiren Celep, şöyle konuştu: ''Çocuk en azından bu uyum sürecinde zorlanmasın. Anne ve babaların çocukları okulun bahçesinden girdiği andan itibaren o mekanda bulunmamaları gerekiyor. Okul, özel bir ortamdır. O ortamın bütün sorumluluğu öğretmene aittir. Veli ihtiyaç duyulduğunda ya da okul yönetimi istediğinde o alana girebilir. Velilerimiz çocuklarının okuldan çıkmasını beklemek için o mekanlarda bulunursa, çocuk bundan etkilenebilmekte ve kendine güveni sarsılabilmektedir. Çocuğun kendine güvenebilmesi için velinin çocuğunu okula bıraktıktan sonra okul bahçesinde bulunmaması gerekir.''

İLETİŞİM

Prof. Dr. Cevat Celep, çocuklarla iletişimin önemli olduğunu kaydederek, çocuklarla gün içinde yaptıklarının değerlendirilmesi gerektiğini anlattı. Olumsuz bir durumla karşılaştıklarında çocuklara ebeveynlerin deneyimlerini aktarmasının önemli olduğunu ifade eden Celep, ''Gerçekten önemli bir sorun varsa o zaman öğretmeniyle mutlaka konuşması gerekiyor. Bu istenmeyen durumların düzeltilmesi gerekiyor. Aile ortamında özellikle akşamları çocuğun olduğu ortamlarda üçüncü bir iletişim aracının bulunmaması gerekiyor. Bilgisayar, televizyon, diğer müzik aletleri, cep telefonu gibi aletlerin devrede olmaması gerekiyor. Anne ve babanın çocuğuyla sohbet ettiği ortamlar gerekiyor'' dedi.

Celep, ebeveynlerin çocuklarının izleyecekleri programları, gezinecekleri internet sitelerini kontrol etmeleri gerektiğine dikkati çekerek, okul için yapılacak alışverişe mutlaka çocukla gidilmesinin önemli olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Celep, çocukların göz, kulak ve ağız sağlığına dikkat edilmesi, öğretmeniyle ve okul yönetimiyle sürekli ilişki halinde bulunulmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.