Kızgın güneşi, tertemiz sahilleri, eşsiz doğası ve sıcak insanlarıyla Akdeniz'in ortasında şirin mi şirin bir adadır Kıbrıs. Ülkeyi ayakta tutan en önemli iki sektör ise eğitim ve turizm. Özellikle Türk öğrencilerinin eğitimde ikinci adresi Kıbrıs’ta 36 bin öğrenci okuyor. Bunların 23 bini Türk. Kıbrıs’ta yaşam pekçok Avrupa ülkesine göre daha pahalı. Ancak özel üniversitelerin fiyatı bile Türkiye’nin neredeyse yarısı. Bunun yanında vakıf ve özel üniversitelerin sağladığı burslar Kıbrıs’ta eğitimi cazip kılmaya yetiyor.

Söylemeden geçmeyelim. Kıbrıs'ta karşıdan karşıya geçerken aman dikkat! Çünkü bu küçük ülkede trafik sağdan akıyor. Şimdi de bu şirin Akdeniz ülkesindeki üniversiteleri yakından tanıyalım.

Yakın Doğu Üniversitesi: 1988 yılında kurulan üniversite fakülte, laboratuvar atölye, kültür merkezleri ile çağdaş bir eğitim kurumu. TC uyruklu öğrenciler her yıl ÖSS sınav sonuçlarına göre; yabancı uyruklu öğrenciler ise üniversite tarafından düzenlenen özel sınavlarla üniversiteye kayıt yaptırabiliyor. 7 fakültenin bulunduğu okulda öğrenim dili Türkçe ve İngilizce. Üniversitede bir yıllık eğitimin ücreti ise 3 bin 500-4 bin dolar arasında değişiyor.

Girne Amerikan Üniversitesi: Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk özel üniversitesi. 1985 yılında kurulan okulda 4 fakülte bulunuyor. İngilizce Hazırlık Programın’da geçirilecek bir akademik yıl sonunda bu programı ilk üç arasında başarı ile tamamlayan öğrencilere, eğitim ücretinin yarısı oranında burs veriliyor. Eğitim dili İngilizce olan okulda bir yıllık eğitim ücreti 4 bin dolar.

Doğu Akdeniz Üniversitesi: 1976 yılında kurulan okul Kıbrıs adasında, Gazimagosa şehrinde eğitim veriyor. Elektrik, makine mühendisliği, iletişim ve tıp başta olmak üzere 8 fakültesi var. Eğitim dili İngilizce. Kampus çevresinde hizmet veren çok sayıda özel yurt binası ile mobilyalı birçok daire bulunuyor. Bu konutların öğrencilere maliyeti aylık 100 ile 300 dolar arasında değişiyor. Üniversitede bir yıllık eğitim ücreti ise 3 bin 750 dolar.

Lefke Avrupa Üniversitesi: 1990 yılında kurulan okul 1993’te YÖK tarafından tanındı. Eğitim dili İngilizce. Yeterlilik sınavını geçemeyenler hazırlık okulunda fakülte programlarına hazırlanıyor. Öğretmen, asker, polis ve kardeşi olanlara yüzde 50 indirim uygulanan üniversite, milli sporculara da aynı oranda başarı bursu veriyor. Kültürel ve sportif faaliyetlere de önem veren okulda 30’ dan fazla kulüp bulunuyor. Kampüs çevresindeki yurtlarla barınma imkanı sunan üniversitede bir yıllık eğitim ücreti ise 3 bin 500 dolar.