Apple'ın tablet bilgisayarı iPad'i satın almadan önce bilmeniz gerekenler burada...

1 iPad'in dizüstünden farkı ne?

Apple iPad, tablet bilgisayar kategorisine giriyor. Netbooklar gibi küçük ve taşınabilir bir bilgisayar ama fiziksel bir klavyesi yok, dokunmatik bir ekranı var.

2. e-Kitap okuyucu cihazlardan farkı ne?

Amazon'un Kindle'ı başta olmak üzere pek çok dijital kitap okuyucu var. e-ink kullanan bu tür okuyucular gerçek kağıt gibi gözü yormayan bir görüntü sunuyor ama çoğu siyah beyaz. iPad'in ekranı ise renkli ve dikay gibi yatay da gösterebiliyor. Genel bilgisayar kullanımına daha yakın bir cihaz. Ancak arkadan aydınlatmalı ekran gözleri uzun okumalarda daha fazla yoruyor.

3. Fiyatı nedir?

Türkiye fiyatı henüz belli değil ancak fiyatlar 499 ila 829 dolar arasında değişiyor. Yaklaşık 750 TL ila 1200 TL ediyor. Ucuz modellerde Wi-Fi var, daha pahalı modellerde 3G desteği sunuluyor. Buna ilaveten daha fazla depolama alanı da mevcut.

4. İnternet bağlantısı nasıl olacak?

Yurtdışında ürünle birlikte internet bağlantısı alma zorunluluğu bulunmuyor. Türkiye'de ise 3G servis sağlayıcıların 3G modeller için özel ücretler ve kampanyalar sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor. Yurtdışında iPad için sınırsız internet bağlantısı 29.99 dolara sunuluyor. Yani yaklaşık 45 TL'ye. Wi-Fi sürümler ile kafelerde ya da evde internete bağlanmak mümkün.

5. Klavye yoksa nasıl yazı yazılır?

Fiziksel klavye yok ancak dokunmatik ekran üzernde sanal klavye ile yazmak mümkün. Dokunmatik cep telefonlarında olduğu gibi ancak elbette tuş resimleri daha büyük olduğu için basması daha rahat. Elbette fiziksel klavyenin verdiği his bu dokunmatik ekranlarda yok. Ancak daha geniş bir görüntü alanı var. Steve Jobs iPad üzerinde yazmanın çok kolay olduğunu söylese de deneyip tam tersini iddia edenler de var.

6. iPad hangi alanda başarılı?

iPad kitap okumak, internette gezmek, video izlemek ve müzik dinlemek için tasarlanıldı. Ancak denenen uygulamalar arasında oyunlar da ağırlıkta. iPad bir konuya odaklanmış bir cihaz değil, genel kullanım amaçlı ve başarısını testler gösterecek.

7. iPad ofis kullanımına uygun mu?

iPad üzerinde iWork programlarını kullanmak mümkün. Her biri 9.99 dolara satılan bu uygulamaları satın alarak ofis programları kullanmak mümkün oluyor. Belge oluşturmak, tabloları düzenlemek ve iş sunumları hazırlamak mümkün olsa da, bu uygulamaların iPAd'deki verimlilikleri test edilmiş değil. Ek bit uygulama satın alarak kablosuz olarak yazıcıdan çıktı almak mümkün.

8. iPad internette nasıl?

İnternetteği zengin medya içeriğinin büyük çoğunluğu Flash formatında ve iPad bu formatı desteklemiyor. Gelecekte HTML5 gibi standartlar yaygınlaştıkça ve yaygınlaşırsa iPad ile internette gezmek daha rahat olacak. O zamana kadar çoğu videonun yerine boşluk ya da boş çerçeve çıkacak.

9. iPad masaüstü ya da dizüstü PC'nin yerini tutar mı?

Bu konuda tartışmalı görüşler var ama iPad ile herşeyi yapamazsınız. Daha doğrusu her özellik için ek ücret ödeyip uygulama satın almak durumundasınız. Klavyesiz çalışamıyorsanız ek klavye almalısınız. Bu durum iPad'in maliyetini uzun vadede yukarı çekiyor. Ayrıca bir dizüstü ya da netbook'un sahip olduğu çalışma verimliliğine sahip olup olmadığı da test edilmedi. Sonuçta iş kullanıcı ihtiyaçlarında bitiyor.

10. Alternatifler neler?

iPad duyurulan ilk ürün olmadı. Rakipleri de onunla çok yakın zamanda piyasada olacak. Özellikle HP ve Microsoft işbirliğiyle geliştirilen, Windows 7 işletim sistemi kullanan dokunmatik tablet çok önemli bir rakip. iPad'den daha yetenekli rakiplerin yanısıra daha ucuz alternatiflerin de çıkması bekleniyor. Pek çok kullanıcı iPad almadan önce bu alternatifleri görmeyi bekleyecek.

11. Gazete ve dergi abonelikleri ne olacak?

iPad üzerinde Wall Street Journal aylık 17.00 dolara sunuluyor. Özellikle Amerika ve İngiltere'de pek çok abonelik seçeneğinin gelmesi bekleniyor. Türkiye için ise bir açıklama yapılmadı. (www.chip.com.tr)