Zengin bir iş adamı, iş seyahati sırasında küçük bir kıyı kasabasına uğrar. Limanda gezerken ağzına kadar balık dolu bir tekne görür. Ve içinde keyifli bir balıkçı...

-Merhaba balıkçı... Bu balıkları kaç zamanda tuttun??  der iş adamı.

-?Bir iki saatimi aldı.?der balıkçı. İştahlanmış bizim iş adamı;

-?E, niye biraz daha kalıp daha fazla tutmadın?? diye sormuş.

-?Bu kadarı bize yetiyor da ondan.?  diye omuz silkmiş balıkçı. Şaşmış balıkçının bu kanaatkarlığına iş adamı;

-?Kalan zamanını nasıl geçiriyorsun peki? diye üstelemiş. Balıkçı, özetlemiş bir gününü:

-?Sabahları açılır biraz balık tutarım. Sonra çocuklarımla oynarım. Öğleyin karımla biraz vakit geçirip, dinlenirim. Akşamları arkadaşlarımla beraber olup, geç vakte kadar eğleniriz. Oldukça meşgul sayılırım anlayacağınız.?

Gerinmiş iş adamı:

-?Bak? demiş ?ben sana yardımcı olabilirim. Bu işe daha çok zaman ayırmalısın. Daha büyük bir tekne bulup daha çok balık tutmalısın. Oradan elde edeceğin gelirle daha büyük tekneler alırsın. Kısa sürede değil, doğrudan işletme tesislerine satarsın. Hatta zamanla kendi balık fabrikanı bile kurabilirsin. Kısa zamanda balıkçılık sektöründe bir numara olursun.?

Balıkçı merakla ?Bunları yapmak kaç sene alır beyim? demiş.

?15-20 yılda halledersin? demiş Amerikalı , ?Ama sonrası daha parlak: Zamanı gelince şirketini halka açarsın, hisselerini iyi paraya satarsın, kısa zamanda zengin olup milyarlar kazanırsın.?

-?Milyarlar ha...? diye tekrarlamış balıkçı.   ?Eeee... sonra??

-?Sonra emekli olursun. Küçük bir balıkçı kasabasına yerleşirsin. İstersen zevk için balık tutarsın. Çocuklarınla oynar, karınla keyfince vakit geçirip, dinlenirsin. Akşamları da arkadaşlarınla birlikte olarak gece yarısına kadar eğlenirsin.?

Balıkçı bu sözlerden sonra sadece gülmüş....