celal şengör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında TEOG sınavlarının kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan'ın bu sözlerinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Bu yıl TEOG sınavının yapılmayacağını belirten Bakan İsmet Yılmaz, 1 ay içerisinde yeni uygulamanın Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi.

TEOG sınavıyla ilgili tartışmalar devam ederken; Prof. Dr. Celal Şengör konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.

SON DERECE İSABETLİ BİR KARAR

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer'e konuşan Şengör, şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanımızın TEOG'un kaldırılması yönündeki tavsiyesi son derece isabetli olmuştur.

ÜNİVERSİTELERE GİRİŞ SINAVLARI DA KALKSIN

Ama bu yetmez; tüm test imtihanları ve bu arada üniversitelere giriş sınavları da kaldırılmalıdır. Bu yapılmadan ortaokul ve liselerimizin kalitesini düzeltemeyiz. Bu konuda eski YÖK başkanlarımızdan Prof. Kemal Gürüz'ün son derece kapsamlı bir çalışması vardı. Her hayırlı iş gibi 1990'lı yıllarda rafa kaldırıldı. Sayın Başbakanımızdan istirhamım o projeyi isteyip incelemesidir. Son derece detaylı ve kantitatif bir çalışma olan Gürüz'in projesi Binali Bey için çok kolay anlaşılacak bir dokümandır.

ÖĞRETMENLERİMİZE GÜVENELİM MESAJI

Tayyip Bey 'öğretmenlerimize güvenelim' mesajı vermiştir. Bu doğrudur; ahlaksızlık yaparak not şişiren okullar olmasına rağmen doğrudur. Bu okulların ipini pazara çıkarmak halkımızın görevidir; ipi pazara çıkan okulu kapatmak ve öğretmenlerinin işine (ve memuriyetlerine) son vermek de Milli Eğitim Bakanlığı'nın...

İmtihansız okul ve üniversitelere girecek öğrencinin kalitesizi ise ilk yılın sonunda bir daha geri gelemeyecek şekilde dökülmelidir. Herkese üniversite ve lise okutacağız diye bu öğretim kurumlarımızı yanlış yönlendirdik.

Artık bundan geri dönme zamanıdır. Burada savunduğum büyük ölçüde kıta Avrupa'sının başarıyla uyguladığı bir sistemdir."

Bu içerik alıntıdır.
Yazar: Ensonhaber
Kaynak: Ensonhaber