Okulların kapanmasına kısa bir süre kala çocuklar sınavlarla boğuşurken, aileleri de onlara verimli bir yaz tatili sunabilmenin derdine düştü.

Televizyonun, internetin, oyun salonlarının gençleri neredeyse esir aldığı bir dönemde çocuklarını sportif, sanatsal etkinliklerle dil eğitimine yöneltmek isteyen ailelerin tercihi bu yaz da belli: Yaz okulları. Bazı okullar çocukları yazın da ders çalışmaya davet etse de yaz kampları genel olarak eğlenceli, hareketli, bir o kadar da öğretici bir tatil imkânı sunuyor. 'Çocuğumu hangi yaz okuluna göndereyim?' diye düşünenlere yardımcı olabilmek için biz de belediyelerin, okulların, spor kulüplerinin düzenlediği çocuklara yönelik yaz aktivitelerini araştırdık. Bu yıl da yüzme, futbol, voleybol, basketbol gibi sportif etkinlikler ön sırada; ancak sanatsal faaliyetlerdeki hareketlilik dikkatimizi çekiyor. İşte çocuklarınız için yaz okulu seçenekleri ve uzmanlardan tavsiyeler...

Belediyeler çocukları bu yaz da unutmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki beş spor kompleksinde yaz spor okulu uygulanıyor. Hepsi farklı zaman aralıklarında olan kurslar genel olarak haziran ayında başlıyor, ağustosta sona eriyor. Buz pateni, yüzme, basketbol, voleybol, masa tenisi, futbol, jimnastik, tenis, bilgisayar gibi branşların bulunduğu kursların dönemlik fiyatları ise 375 ile 500 TL arasında değişiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yaz okullarının uygulandığı spor kompleksleri ve numaraları şunlar:

Pendik Çamlık Spor Tesisi: (0216) 646 27 07–08

Tuzla Kafkale Spor Kompleksi: (0216) 446 79 69

Bayrampaşa Spor Kompleksi: (0 212) 565 93 29

Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi: (0212) 594 66 40

Silivrikapı Buz Pisti: (0212) 589 28 29

Ankara Büyükşehir Belediyesi: Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yaz programları yıl boyunca açık olan Gençlik Merkezleri'nde devam ediyor. Dileyenler buz hokeyi, gitar, İngilizce, masa tenisi, bilardo, piyano ve daha birçok branşta eğitim ve aktivitenin bulunduğu Gençlik Merkezleri'nden, gençlik ya da çocuk kulüplerine üye olarak yararlanabilir. Ayrıca başarılı öğrencilere belediyenin bir hafta sürecek bir kamp armağanı var. www.ankara.bel.tr internet adresinden ve (0 312) 507 10 00 numarasından Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ulaşabilir, Gençlik Merkezleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi: İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, Celal Atik Spor Okulları'nda gençlere birçok spor aktivitesi imkânı sunuyor. Seçilen faaliyete göre yaş aralığının belirlendiği programların aylık ücreti ise 10 ile 50 TL arasında. İzmir Celal Atik Spor Salonu: (0232) 446 26 15/425 04 21 dahili 107-106-108

İzciler bu yıl da Ümraniye'den

2004'ten bu yana düzenlenen Ümraniye Yaz İzci Kampları bu yıl da izciliğe meraklı gençleri bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nce yürütülen kamp programına 9-15 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak katılabilir. Dilerseniz www.ibb.gov.tr adresinden ayrıntılı bilgi alabilir, ön kayıt yaptırabilirsiniz. Tel: (0212) 455 16 60- 455 16 70-455 16 81

İstanbul Modern'den "Genç Atölye Modern Yaz Sanat Okulu"

Çocuklara yönelik yaz okullarının tümü sportif faaliyetler değil tabii. Yaz boyunca katılabilecekleri sanatsal faaliyetler de var. Bunlardan birini de İstanbul Modern, 5 Temmuz-27 Ağustos arasında "Genç Atölye Modern Yaz Sanat Okulu" adı altında düzenleyecek. 7-12 yaş arasındaki çocuklara yönelik yaz okulunda, graffiti, maket yapımı, heykel, resim, animasyon, geleneksel sanatlar ve fanzin atölyelerinden oluşan farklı çalışmalar gerçekleştirilecek. Ayrıca çocukların atölyelerdeki sanat çalışmaları, 2 haftanın sonunda müzenin çakıl alanında düzenlenen tek günlük bir sergide izleyicileriyle buluşacak. Genç Atölye Modern Yaz Sanat Okulu'na katılım ücreti 400 lira. Ayrıntılı bilgi için: (0212) 334 73 00

Zeytinburnu Belediyesi çocukları sanata davet ediyor

Zeytinburnu Belediyesi 2009 yazında ilkini gerçekleştirdiği YazınSanat aktiviteleri ile çocuklara keyifli olduğu kadar öğretici bir yaz tatili vaat ediyor. Zeytinburnu Belediyesi Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlayacak olan program ilköğretim ve lise dengi okul öğrencilerini kapsıyor. 1–15 Haziran tarihleri arasında ön kayıtların alınacağı ve 3 ay sürecek kurslarda bağlama, diksiyon, ebru, fotoğrafçılık, gitar, keman, pastel boya resim, satranç, temel resim, tiyatro, güzel sanatlara hazırlık branşlarında kurslar verilecek. Katılım ücretsiz. Tel: 0 212 415 58 58

Ankaralı çocuklar İngilizcelerini Ülkü Ulusoy'da geliştiriyor

Ankara'daki Özel Ülkü Ulusoy İlköğretim Okulu, Ülkü Ulusoy Gençlik ve Spor Kulübü olarak "Yaz Dil ve Etkinlik Okulu" düzenliyor. 28 Haziran-30 Temmuz tarihleri arasında hafta içi her gün yapılacak olan programlarda çocuklarınız yabancı öğretmen destekli İngilizce kursu, çeşitli sosyal aktiviteler, hızlı okuma, drama ile karakter eğitimi gibi branşlarda uzman hocalardan dersler alma imkanına sahip. Tel : 0 (312) 267 25 26)

  Yaz okulu seçiminde nelere dikkat etmeli?

Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine birçok fayda sağlayan yaz okullarının dikkatli seçilmesi noktasında uzmanlar ailelere bazı tavsiyelerde bulunuyor. Örneğin tercihinizi evinize ya da işyerinize yakın yerlerdeki okullardan yana kullanmanızda yarar var. Servis ve ulaşım seçenekleri de önemsemeniz gereken bir diğer konu. Pedagog Dr. Melda Alantar ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hamza Yazgan yaz okulu seçiminde ailelere şu önerilerde bulunuyor:

Aileler çocuklarının fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarına cevap verecek uygun bir okul seçmeli.

Anne-baba, çocuğunun ilgi alanlarını, eğitimci ve uzmanlar eşliğinde gözlemlemeli ve öyle belirlemeli. Örneğin sporla ilgilenmeyen ancak tiyatroyu seven bir çocuğu sportif faaliyetler yerine, drama etkinliklerinin yer aldığı bir ortama yönlendirmek daha doğru.

Okullardaki beslenme programlarına da dikkat edilmeli. Sıcağın çok yükseldiği öğle saatlerinde yağlı ve şekerli besinlerden uzak durulmalı, meyve sebze türü gıdalar yedirilmeli. Çocuklar bol bol su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu içmeli.

10.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşin altında uzun süre kalmaları önlenmeli. Güneşe çıkarken çocuklara mutlaka 50 faktörün üzerinde güneş koruyucu sürülmeli, şapka ve güneş gözlüğü kullanmaları konusunda uyarı yapılmalı.

Çocukların bedensel gelişimlerine destek oluyor

Dr. Hamza Yazgan (Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı): Çocuklar kış boyu kapalı ortamda uzun saatler boyunca hareketsiz bulunduklarından statik enerjileri birikiyor. Sportif faaliyetlerle zenginleştirilen yaz okulları çocukların biriken bu enerjilerini kullanmalarını sağlar. Çocuklar genelde kışın hareketsizlikten ve yağlı beslenmekten dolayı kilo alırlar, ancak yazın boyları uzar. Spor yapmak bu bedensel gelişimlerine destek olur. Yaz okullarını hekim olarak biz destekliyoruz. İmkânı olan ailelerin çocuklarının tatillerini bu şekilde değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz.

Çocuklara seçim hakkı tanınmalı

Pedagog Dr. Melda Alantar (Memorial Şişli Hastanesi): Yaz okulları öğrenci ve ailelerin tatil dönemini iyi değerlendirmelerine fırsat tanır. Özellikle ilköğretim ve lise çağındaki kız ve erkek öğrenciler yaz okullarından yararlanabilirler. Ancak aileler bu konuda çocuklarının görüşlerini almalı, onlara katılacakları yaz kampları, tercih edecekleri spor dalları ve etkinlikler hakkında seçim yapma hakkı vermelidir. Yaz okulları uzun süren eğitim yılının ardından öğrencilerin gerginlikten uzaklaşarak rahatlamalarını sağlayan ortamlardır. Öğrenciler yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşirler, iletişim becerilerini geliştirirler. Yaşıtlarının bulunduğu ortamda kendilerini sınama, arkadaşlarıyla kıyaslama fırsatı bulurlar.

 

Diğer bazı yaz okulları

İstanbul

Fatih Kolejleri İngilizce Yaz Okulu: 0212 579 89 89

Ebru Dans ve Müzik Yaz Okulu: 0212 299 10 88

BJK Fulya Şan Ökten Kamp Tesisi: 0212 227 90 03

Galatasaray Spor Kulübü: 0216 651 99 19

Fenerbahçe Spor Kulübü: 0216 345 05 35

İzmir

Yamanlar Koleji Yaz Okulları: 0232 262 62 62

İzmir Yüzme Kursu: 0232 366 19 33

Bursa

Özel Nilüfer Eğitim Kurumları:

0224 452 74 00/ 0224 367 27 27

Burs Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü: 0224 220 96 90