Afrika’da bir ülke. İsmi GANA. Bu ülkede yaşayan ve “Ashanti” adıyla anılan bir aşiret var. Bu aşirette normal olmayan bir durum ilgimizi çekecek. Normal yaşantılarını bir kenara bırakarak sadece belli bir noktaya odaklanacağız beraber. Farklı olan ve ilgimizi çekecek olan durum şu; bu aşiret haftanın günlerinden olan Çarşamba gününü isim koymak için kullanıyor. Nasıl mı? Çarşamba günü doğan çocukların hepsine “QUWAKU” ismi veriliyor. Kabilelerde ve aşiretlerde buna benzer ve bundan farklı birçok olay okumuş veya duymuş olabilirsiniz fakat sabırla okumaya devam edin. İsmi verilen çocuk büyümeye başlar. “Quwaku gel, Quwaku git, Quwaku şunu yap…” İsmi ağızlarda dolaşır durur. Nasıl bizim ismimiz yakınlarımız ve bizi tanıyanlar tarafından kullanılıyorsa onların ismi de aynı şekilde kullanılır.

“Quwaku” lar büyür, genç olurlar. Onlar gelişimlerine devam ederlerken Gana’da bir araştırma yapılır. Araştırma Gana’da işlenen suçlar ile ilgilidir. Araştırmanın sonucunda ilginç bir durum yetkililerin dikkatini çeker. Ülkelerinde işlenen suçların %50’den fazlası Çarşamba günü doğan “Quwaku” isimli çocuklar tarafından işlenmektedir. Peki, nedir bunun nedeni diye düşünüyorsanız buyurun cevabı. Cevap “Quwaku”nun anlamında saklı. Quwaku: Saldırgan anlamına gelir. Şimdi düşünelim her gün “Saldırgan gel, Saldırgan git, Saldırgan şunu yap diye hitap edilen çocuklar Gana’nın en başta gelen suçlularından olmuşlar. Sizde eğer Türkiye’nin başta gelen suçlularını, işe yaramayan insanlarını, özgüveni olmayan pısırık insanlarını yetiştirmek isterseniz, çocuklarınıza aptal, işe yaramazsın, senden adam olmaz ve çeşitli hayvan isimlerini yakıştırıp o şekilde seslenebilirsiniz.

İsim vermenin ve hitap şeklinin önemini hepimiz bu gerçek hikâyeden görmüş olmalıyız. Değerli Psikolojik Danışman Fatih Kalkınç’ın da kitabında bahsettiği gibi ‘Suçumuz adımızda saklı’. Bunun yanında birkaç yanlış hitap şekline de değinmek bakış açımızı değiştirecektir. Sokaklarda, parklarda, alışveriş merkezlerinde sık sık görmüş ve duymuş olacağınız bir olaydan bahsetmek istiyorum. Genelde anneler çocuklarına “aşkım, sevgilim, hayatım vb. hitap şekilleriyle sesleniyorlar. Tabi sadece anneler değil babalarda kız çocuklarına aynı hitap şekilleriyle sesleniyorlar. Kısa süreliğine düşünelim anneler ve babalar; çocuklarınız sizin aşkınız ya da sevgiliniz değildir. Sizin sevgiliniz ya da hayatım diyeceğiniz kişi eşinizdir. Aşırı sevgiden çocuklarınıza bu şekilde sesleniyorsanız hemen buna bir son verirseniz iyi edersiniz. Küçük yaşlarda bu tür hitap şekilleri çocukları cinsel açıdan farklı düşündürebilir ve kötü etkileyebilir. Çünkü unutmayalım; çocuklar televizyon sayesinde ya da anne babalarının birbirine hitap şekillerini ve davranışlarını beyinlerinde kayda almaktadırlar.

Vereceğimiz isimler ve hitap şekillerimiz çocuklarımızın kişiliklerinde belirleyici etken olmaktadır. Son olarak unutmayalım ki çocuğu güzel terbiye etmek ve ona güzel isim verip güzel hitap etmek, çocuğun anne-baba üzerindeki haklarındandır.

Bu içerik alıntıdır.
Yazar: Ahmet Fatih Erkan / Psikolojik Danışman
Kaynak: