Yaklaşık 18 milyon öğrenci için ders zilinin çalmasına az bir vakit kaldı. Velilerin çocuklarını okula hazırlama telaşının hız kazandığı bu dönem uzmanlar da uyarıyor: "Çocuğunuzun gözlerini okula hazırlayın."

Türkiye'de her üç çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlandığını belirten Dünyagöz Etiler Hastanesi'nden Op. Dr. Elvan Yalçın, bu durumun çocukların derslerdeki başarısını önemli ölçüde düşürdüğünü söylüyor. Çocuklarda uzak veya yakın görme sorunlarının göz tembelliğini de tetiklediğini belirten Op. Dr. Yalçın şöyle konuşuyor: "Çocuğundaki görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, onların derslerdeki başarısızlığını, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa çocuk öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik olmadığı halde, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini de ciddi oranda düşürüyor." Yalçın'a göre öğrencilerde göz bozukluğunun belirtileri şöyle: Tahtayı yeterince iyi görememe, okurken satır atlama, cümleleri elle takip, kitabı göze yaklaştırarak okuma, televizyonu yakından seyretme, gözlerde sulanma.

Ailelere, çocuklarının göz muayenelerini düzenli olarak yaptırmalarını öneren Yalçın, böylece bir veya her iki gözde görme azlığı problemi, buna neden olan hastalıklar ve şaşılığın erkenden tespit edilebileceğini belirtiyor. Yalçın, "Doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş içinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir. Görme bozuklukları yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artar. Göz tembelliği, şaşılık, miyop, hipermetrop ve astigmatın çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları." dedi.

Domates, marul ve ıspanak, gözü koruyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Akyol, göz sağlığı için dengeli beslenmenin büyük önem taşıdığını belirtiyor. Prof. Dr. Akyol, sebze ve meyvenin dengeli bir biçimde tüketilmesi halinde göz sağlığının da korunacağını vurguluyor. Akyol, özellikle de balık, domates, havuç, marul ve ıspanağın ilave besinlere gerek kalmadan göz sağlığını koruduğunu ifade ediyor. AİLE-SAĞLIK

Çocuklardaki göz hastalıkları ve belirtileri

Göz kayması, çapaklanma, şişlik, bir gözü kapayarak bakma, gözlerini kısarak bakma, çok yakından okuma, okuduğu satırı atlama, TV'yi yakından izleme, düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık, başı bir yana eğerek bakma, sık sık gözleri kaşıma, bebek 3 aylık olmasına rağmen bakışları odaklayamama.