Doksanlı   yılların sonlarına  doğru  nüfustaki    çeşitliliği arttırmak için  Amerikan hükümeti bir kanun çıkardı. Bu kanuna göre bildiğiniz türde  bir çekilişle  her  sene  Dünya  çapında 55.000 kişiye    vatandaş olma hakkı veriyor. Çekilişe  dünya çapında yılda 6 ile 8 milyon insanın başvurduğu düşünülüyor.  Tabi kazanan sayısı çok düşük gibi görünüyor bu durumda.  Ancak  her  ülkenin  vatandaşlarının bu çekilişe katılma hakkı yok ayrıca ülkelerin kotaları  var yani hangi ülke daha önce çok göç vermişse  Amerika’ya, o sene o ülkenin kontenjanından  düşüyor. Böylece   diğer  ülkelerin yani  bir önceki sene  az  göçmen veren ülkelerin  vatandaşlarının hakları daha fazla  oluyor.

Çekilişe  katılmak için  sadece bir fotoğraf  bir de   form doldurmanız  yeterli.  Tabi    belli kurallar  çerçevesinde doldurulmalı. Ayrıca  fotoğrafınızın mutlaka  arka fonunun   beyaz olması  ve kulaklar dahil yüzünüzün  açık ve net biçimde gözükmesi gerekiyor.

İki sene  öncesine kadar başvurular için bir form doldurulur   Amerika ‘ya postalanırdı,  ancak iki  yıldır her şey İnternet üzerinden yapılıyor. Formu da   internetten dolduruyorsunuz  fotoğrafınızı da internetten gönderiyorsunuz. Bunları yaparken bir hata yaparsanız   formunuz direk eleniyor. İyi bir başvuru yapabilmek için  fotoğrafınızın mutlaka  istenen formatta ve pixel ayarlarında olması gerekiyor aksi halde yine başvurunuz  elenebiliyor.

Başvurular  5 Ekim’de   başlıyor ve  Aralık sonuna  kadar sürüyor. Çıkanlara ise  takip eden  Mayıs-Eylül  ayları  arasında posta ile  duyuru yapılıyor. Bu  posta 110.000 kişiye  gönderiliyor ve bunlardan  yarısı gerek  postadaki  gecikmelerden  gerekse verdikleri bilgilerin çelişmesi gibi bir çok nedenden  eleniyor.  Kalanlar ise öncelikle  Amerika ‘da oturma ve çalışma  izni veren Green  Card almaya  hak kazanıyor.  Bu işlemler aileden her bir kişi için 750 USD’ye  mal oluyor. Bir de Amerikan hastanesinde  sağlık kontrolünden geçiyorsunuz, bunun masrafı ise   300 YTL  civarında.

Vize  görüşmesi çok önemli, zira   green kart  lotosunu kazanmış olmanız demek   vizeyi alacağınız anlamına gelmiyor. Vizede bir eleme daha var ancak bu eleme  çok ta  zor değil.  Daha çok Amerika’da  yaşayacak insanların hayatlarını  nasıl idame  ettirecekleri üzerinde duruluyor görüşmelerde. Vizeyi aldıktan sonra ise  en geç  6 ay içinde Amerika’ya girmeniz gerekiyor  aksi halde  hakkınız iptal oluyor.

Amerikan devleti size hemen ev iş sağlamıyor ancak ev bulmakta iş bulmak ta korkulacak kadar  zor değil. Tabi  ilk  zamanlarda benzin  pompacılığı, pizzacılık gibi işleri göze almanız gerekiyor. Ancak yine de yeterli İngilizce düzeyine ve  eğitime sahipseniz ya hemen  ya da birkaç ay içinde   mesleğinize  yönelik  bir iş bulabilirsiniz.  Bunun için ayrıca,  iş bulma kurumları oldukça  yardımcı olur.

Green kart çıkanların eşleri ve  çocukları da  tabi ki   bu haktan yararlanıyorlar. Yıllığı neredeyse  20- 30.000  Dolar olan üniversitelerde  Amerikan  vatandaşları ile aynı  fiyatlara okuyor çocuklar.  Çocuklarını Amerika’da okutmak isteyenler içinde oldukça  avantajlı bir yöntem.

Eh  size  kalan yalnızca başvurmak bir de şans, talih tabi.

Ayla Yavuz