Yurtdışı eğitim turumuza ‘Türkiye’nin kardeş ülkesi’ tabir edilen Azerbaycan’la devam ediyoruz.

Yıllarca Sovyetler Birliği’nin sömürgesinde kalan Azerbaycan, geçen onca zamana rağmen Türk gelenek ve göreneklerinden vazgeçememiş. Öyle ki bu ülkeyi ziyaret eden hemen her Türk, “İki devlet bir milletiz, biz kardeşiz.” diyen bir Azeri’nin sıcaklığıyla karşılaşır. Misafirperverliğinden yardımseverliğe, kültürel alışkanlıklardan mutfağına kadar kendinizi Türkiye’de hissedebileceğiniz bu ülkede, eğitim görmek Türk öğrencilere ayrı bir güven duygusu veriyor. Üstelik dil benzerliği de Türklerle Azerilerin iletişim kurmasını kolaylaştırıyor. Dünyaca ünlü bilim adamları ve edebiyatçılarını yetiştiren Azerbaycan, 199.37 IQ ile dünyanın en üstün zekalı insanı Dağıstan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Nadia Camukova’nın da memleketi. Kardeş ülke Azerbaycan’da 27’si devlete, 14’ü özel sektöre ait 41 üniversite bulunuyor. Ülkedeki üniversitelerin hepsinde bir yıllık hazırlık eğitimi mecburi. Eğitimde iki dil seçeneği var: Azerice veya Rusça. Hazırlıkta bu iki dilden birini öğrenirseniz, seçtiğiniz bölüme bu dilde devam ediyorsunuz. Eğitim, Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerden daha ucuz. Hazırlık dönemi için 500-600 dolar ödenirken, diğer sınıflarda bölüme göre 300-700 dolar arasında ücret veriliyor. Öğrenciler barınma sorununu ise üniversitelerin yurtlarında kalarak çözebilecekleri gibi kendileri de ev tutabiliyor. Kayıtta istenen belgeler ise şunlar: Lise diploması, ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi, sağlık raporu, AIDS testi, pasaport aslı ve örneği, dilekçe, 8 adet vesikalık fotoğraf, ikametgah, nüfus cüzdanı aslı ve örneği. Gelelim Azerbaycan’daki bazı büyük üniversitelere:

Bakü Devlet Üniversitesi: ‘Rüzgarlar şehri’ diye adlandırılan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de okumak bir ayrıcalık. Okulun eğitim ücreti yıllık 700 dolar.

Azerbaycan Teknik Üniversitesi: 1950’de kurulan üniversitenin yıllık eğitim ücreti 800, yurt 200 dolar. Bünyesinde bilgisayar mühendisliği, telekomünikasyon, elektrik-elektronik mühendisliği, metalurji mühendisliği gibi bölümleri var.

Kafkas Üniversitesi: 1993’te kurulan üniversitenin bünyesinde 5 fakülte ve 16 bölüm bulunuyor. ÖSS’de 185 ve üstünde puan alanlar, okula kayıt yaptırabiliyor. Okulun yıllık eğitim ücreti bin 500-2 bin dolar.