?Nasılsa tatil, varsın çocuk oynasın? gibi düşüncelerden vazgeçilmeli. Çocuğunuzun tatilde de bir hedefi olmalı.

Çocuklar sporla meşgul edilerek enerjilerinin atılması sağlanmalı. Yaz okulları dikkatli seçilirse faydalıdır.

Ev içi sorumluluklar yeniden gözden geçirilerek yaz boyunca çocuğa yeni sorumluluklar verilebilir.

Çocukla birlikte kitap seçimi yapılarak tatil boyunca okumaya teşvik edilmeli. Yıl içindeki bilgilerin tekrarı yararlı olur.

Çocuklarınızın okul döneminde kısıtladığınız televizyon, bilgisayar, bisiklet gibi imkanları rahat kullanmasını sağlayın.

Şehrinizde görmediğiniz yerler varsa ailecek gezilebilir. Buralar hakkında önceden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Haftanın bir gününü ailenizle birlikte sinemaya ya da toplu bir etkinliğe ayırabilirsiniz.

Çocukları hobilerini geliştirecek faaliyetlere teşvik edebilirsiniz. Özellikle tatil yörelerinde gençlerin fotoğraf ve kamerayla çekim yapma ve böylece tabiatı tanıma isteklerine ön ayak olabilirsiniz.

Tatili sadece gezmek anlayışından çıkarıp, yeni yerler görüp öğrenmek ve eğlenmek düzeyine taşıyabilirsiniz.

Tatillerde aile büyüklerini ziyaret ederek, çocuklarınızın da onları daha yakından tanımalarına ve sevmelerine vesile olabilirsiniz.

?Meslek öğrenmek için tatilde çalışılabilir'

Okullar bugün yaz tatiline giriyor. Birçok aile çocuklarının 3 aylık zaman dilimini nasıl geçirmesi gerektiği konusunda bilgisiz. Memorial Hastanesi'nden Uzman Pedagog Melda Alanter, lise çağındaki gençlerin mesleki seçim yapabilmeleri için belirli işlerde çalışması gerektiği görüşünü savunuyor. Ancak burada çocuğun verileceği işe ve iş ortamına çok dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Sekreteri Halil Etyemez de yaz tatilinin çok uzun olduğuna işaret ederek, bu dönemde çocuklara dinlendirici ve eğitici faaliyetler yaptırılması gerektiğini söylüyor.