Eğitim ordusunun yarı yıl tatili başladı. Bu yılın ilk karnesini alan öğrenciler tatil süresince birinci yarıyılın yorgunluğunu üstlerinden atmaya çalışacak. Öte yandan tatil, ortaöğretim kurumları ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için dezavantaj oluşturabiliyor.

Eğitimciler tatilin sınavlara hazırlanan öğrenciler için dinlenmek değil, eksikleri tamamlamak için gerekli zaman dilimi olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

 

8 adımda tatilde ders çalışma

Ders programlarınıza bakarak, kendinizi yeterli bulmadığınız konuları belirleyin.

Bu konuları tekrar edebilmek için kendinize en fazla 7 günlük bir çalışma programı yapın. (Günün sizin için verimli olacağını düşündüğünüz yarısını belirleyin)

Çalışacağınız konuları bu sürenin içine yerleştirin.

Tekrar çalışmanızı yaparken öncelikle varsa bilgi eksikliklerinizi gidermeye çalışın.

Sonraki aşamada çalıştığınız konuyla ilgili soru çözümlerine geçin.

Kendinizi her çalışmadan sonra denetleyin.

Günün kalan yarısını hoşlandığınız aktivitelere ayırın. Sinema, tiyatro, spor etkinlikleri, ev partileri v.s.

Yarıyıl tatilinin ikinci haftasını da tamamen dinlenerek geçirin.

Ders dışında ne yapmak istiyorsanız onu yapın. Mümkünse keyif aldığınız türde kitaplar okumaya çalışın.

Velilere tavsiyeler

Çocuklarınızı sadece "çalış" diyerek zorlamayın. "Çalış" diyerek çocuğunuza karşı vazifelerinizi yerinize getirdiğinizi düşünmeyin.

Neyi, nasıl çalışmaları gerektiği konusunda onların kendi programlarını yapmalarında yardımcı olun. Kendilerini denetleme aşamasında onlara destek olun. Ayrıca dinlenebilmeleri için ortam yaratmaya çalışın. İkinci yarı yılın daha kısa ama daha yorucu olacağını unutmayın.

Tatilde çocuklarımıza vereceğiniz en iyi hediye onlara göstereceğiniz ilgi ve ayırdığınız zaman olacaktır. Birlikte konsere, sinemaya, maçlara ve doğa gezilerine gidebilirsiniz.

Örnek bir gün

Uzmanların hazırladığı bir günlük program şöyle:

9.30:Kahvaltı

10.00 - 11.30: Matematik çalışması (sabahları öğrenmek için en uygun saattir. Hafta süresince matematiğin yerini diğer dersler de alabilir)

11.30 Yürüyüş (1 saat)

12.30: öğle Yemeği

14.00: Hobi saati

16.00: Okuma Saati

17.00-19.00: Alışveriş yapabilir, bir arkadaşınıza oturmaya gidebilirsiniz. Bilgisayarda oyun oynayabilir ya da uzun süredir toplamadığınız odanızı bir gözden geçirebilirsiniz.

19.00-20.00: Akşam Yemeği

20.00-22.00: TV/Sinema/Tiyatro/Konser/Sergi (evdeki duruma göre hangisini programlayabilirseniz o olabilir)